Už jsme si povídali, jak může vypadat vybavení dětského hřiště, také že bychom do jeho blízkosti neměli vysazovat jedovaté rostliny a dnes bychom mohli povídání rozšířit o to, kam kout s dětskými radovankámi na zahradě umístit. Naše úvahy o zahradním místě pro hry by se měly odvíjet za prvé od vybavení , která chceme pro děti pořídit (houpačka, lezecká stěna, hřiště pro míčové hry, bazén, apod.), neboť od zamýšleného vybavení se odvíjí i velikost potřebného prostoru, a za druhé od věku dětí, kdy mladší děti asi budeme chtít mít pod dohledem, zatímco starší děti naopak přivítají místo, které bude od domu vzdálené a budou tak mít na zahradě své soukromí.

Součástí prostoru pro děti, který nemusí být jednoznačně vymezen pouze dětem, ale měl by být na zahradě k dispozici, je travnatá plocha na slunci i ve stínu, nejlépe ve stínu stromu. Stín, který poskytuje strom, je pohyblivý, roste tam bez problémů tráva, na kterou se dají rozložit hračky. Nebo, jak jsem viděla při nedávné návštěvě, je zem pod borovicí vejmutovkou vystlána jehličím, na kterém se také dá rozložit deka a hrát si. Dětmi bude využívána i vydlážděná plocha, také tam je v případě pohody možné rozšířit své království třeba s kočárky a autíčky. A což teprve, je-li poblíž oblázkový záhon, ze kterého je možné vynášet kamínky… takové štěstí a radost pro dvouleté ratolesti.

Pokud zvolíme variantu pro menší děti, pak nám bude dostačovat docela malá plocha někde poblíž východu na terasu. Houpačku a skluzavku podsypeme pro měkké dopady drobnou kůrou nebo pilinami, malý nafukovací bazének může být na trávníku. Houpačku také můžeme zavěsit na pergolu nebo silnou větev stromu.

 

Obr. 1: Hrací místo s kůrou 2,9 x 2,9 m. Venkovní prostor pro stolování je propojen s místem pro hry dětí. Až děti vyrostou, je možné osadit místo trvalkami – trvalkové záhony pak budou souměrně obklopovat terasu.

 

Obr. 2: Dětský kout vystlaný kůrou 6 x 6,5 m. Na kout je dobrý výhled z terasy, okolo vysázené keře jsou zatím malé, jak děti porostou, porostou i keře a zakryjí přímý výhled.

 

Hrací místo s pískovištěm vybavíme lavičkou, kde mohou hry sledovat dospělí nebo ji použijí děti pro své „nástroje“. Jako praktické řešení se nabízí zbudovat pískoviště tak, aby jeho okraje byly vhodné k sezení.

 

Obr. 3: Skluzavka do zapuštěného pískoviště, velikost hřiště 6 x 4 m. Na hřiště je výhled z oken domu i z venkovního posezení. Osmihranné pískoviště má boční stěny zakončené deskami k sezení.

 

Hotová vybavení, jako domky s žebříky, trampolíny, apod., bývají náročná na prostor a musíme proto už ve fázi rozvržení zahrady promyslet jejich umístění. Stejně pečlivě bychom měli rozvážit polohu náročných vybavení sloužících celé rodině, jako jsou vířivky, bazény, kurty, kdy ovšem mnohdy není na zahradě příliš míst na výběr, kam by se vešla.

 

Obr. 4: Výhled z terasy je na bazén i na dětské hřiště umístěné podél živého plotu. Trampolína má průměr 3 m, domeček se skluzavkou zabírá 4 x 4,5 m, bazén má velikost 7 x 3,4 m.

 

Pro větší děti už budeme plánovat buď zmíněná vybavení, nebo jim vyčleníme odlehlejší část zahrady například s  posezením na vzrostlém stromě, nebo se zahradním domkem, nebo i s ohništěm.

 

Obr. 5:   Dětský kout s domkem za hradbou keřů a stromů tvoří  „pokoj“  o velikosti          5 x 5 m, vzdálenost mezi stromy pro houpací síť je 4m.

 

Obr. 6:  Zahrada ve svahu s ohništěm i se stromy poskytujícími skryté útočiště velké        5 x 5  m.

 

 

 

——————————————————————–

Obr. 7, 8, 9, 10, 11: Vizualizace dětských hřišť

 

Následující ukázky jsou z tvorby a realizací firmy Milogarden, kdy tenisový kurt a jeho zázemí zabírají  podstatný díl zahrady,  dětské hřiště je na opačné straně domu vedle terasy →

Obr. 12, 13, 14: Zahrada s hřištěm pro menší děti a s kurtem pro sportovně založené členy rodiny.

 

Další užitečná doporučení pro rodinnou zahradu:

–          při výsadbě se výhýbáme nejenom jedovatým rostlinám, ale také těmi s trny, ostny

apod.

–          pečlivě uvážíme použití vodních nádrží

–          můžeme upřednostnit veselé a výrazné barvy dětského vybavení, nábytku i

okolních rostlin

–          pořídíme lehce omyvatelný nábytek

–          pod skluzavky, houpačky apod. použijeme materiál zmírňující dopady

–          na dohled dáme ptačí krmítka, koupadla

–          vysadíme rostliny přitahující motýly – např. komule Davidova Buddleia davidii

nebo lákající ptáky – muchovník Lamarckův Amelanchier lamarckii, temnoplodec

černoplodý Aronia melanocarpa, apod.

 

Ukázky zahradních návrhů:  autorka, Miloslav Špáňa

Foto:  Miloslav Špáňa