Už delší dobu mám zálusk na nepřehlédnutelný stromek zmarliku kanadskou, který je krásný v době květu i během sezóny díky poměrně velkým srdčitým listům. U stromku je známá kauliflorie – květy mohou růst přímo z kmene. Kromě těchto zajímavých vlastností a krásy mě zmarlika kanadská láká i tím, že její původní areál se nachází v Severní Americe, kde nejseverněji (navzdory druhovému názvu) roste v Montaně a New Jersey, je tedy bez problémů odolná mrazům; na rozdíl od zmarliky Jidášovy Cercis siliquastrum, která je sice stejně vzhledná a u nás známější, ale choulostivější, protože pochází z oblasti Blízkého východu.

Zmarlika kanadská Cercis canadensis je malý strom nebo větší keř vysoký 6-9 m, široký 8-10 m. Kvete před vyrašením listů od března do května, purpurově růžovými květy jsou obsypány větvičky i kmen. Jelikož zmarlika patří do čeledi bobovitých Fabaceae, z květů se vyvinou typické plody – lusky, které jsou 5-10 cm dlouhé, hnědé.

Radost mi udělali v zahradnictví v Bystřici nad Olší, kde jeden z kultivarů prodávají, a moje přání se stává dostupnější:

 

A s čím zmarliku vysadit?

Jarní kombinace v růžové barvě docílíme s mandloní nízkou Prunus tenella nebo s jejím kultivarem Prunus tenella ‚Fire Hill‘:

Nebo také se stálezeleným keřem Leucothoe, červenolistou dlužichou Heuchera, bíle kvetoucí čechravou Astilbe a stříbrnolistou trávou vytvoříme kombinaci různě tvarovaných i barevných listů jako v zahradě Fleming’s Nurseries Garden na Chelsea Flower Show 2011, návrh Ian Barker →

Uvedený soubor podsadbových rostlin Iana Barkera je vhodný pro polostín až stín, který jim zajistí do šířky rozkošatělá zmarlika.

Samotná zmarlika kanadská preferuje slunečnou až polostinnou polohu v mírně vlhkých humózních půdách.

Kultivar zmarliky kanadské ´Forest Pansy´ má červeně purpurové listy, a stejně jako druh světle růžové květy před vyrašením listů.  Bohatě větvená dřevina dorůstá výšky i šířky 10 m.

Foto:

http://www.willowbrooknurseries.com

http://www.zelene.info/lesyprahakbely/

http://en.wikipedia.org

autorka