Čechravy Astilbe jsou jedinečné trvalky díky svému jemnému vzhledu. Za tento vzhled vděčí děleným listům a mnoha drobným květům v latách. Laty bílých nebo růžových až červeno-fialových květů tvoří vystupující špičky, jejichž tvar můžeme použít při seskupování trvalek na záhoně. Čechravám to např. sluší dohromady s trávami →

Výška rostlin: (15-) 40 – 120 cm, šířka: 60 cm, kvetou 6-9, milují stín nebo vlhko.

Čtyři zásady pro úspěch v pěstování čechrav:

  1. potřebují přísun hnojiva
  2. nemají v lásce letní sucho
  3. nemají v lásce zimní vlhkost
  4. každé tři roky by měly být přesazeny pro krásný vzhled

Čechravy jsou velcí jedlíci a vyžadují dusíkaté hnojivo na jaře nebo na podzim, nebo můžeme přidat kompost, nebo použijeme obojí.  Počátkem října můžeme dodat trávníkové hnojivo. Rostliny díky této dostatečné výživě vytvoří zimní zásobní orgány a časně kvetoucím čechravám, které na podzim zakládají květní pupeny, pomůže výživa k bohatství květů v latách.

Pozdě kvetoucí čechravy A. chinensis jsou více tolerantní k suchu, např. A. chinensis ´Pumila´; ostatní druhy čechrav musí být přes léto udržovány ve vlhké půdě, pak mohou být vysazeny i na plném slunci. Pokud jim nemůžeme zajistit vlhkost v půdě, vysadíme je do stínu nebo alespoň polostínu, což je mnohdy výhodné, protože máme možnost pěstovat na stinném záhoně pěkně kvetoucí trvalky. Vysazujeme a přesazujeme je na jaře nebo do 1. září do propustné zeminy s kyselou půdní reakcí (v případě potřeby dodáme štěrk či písek).

Střih rostlin:

Čechravám po odkvětu nestříháme květenství, nedocílíme tím nového vykvetení. Naopak, ponecháme-li je, jsou zajímavá i přes zimu. Stejně tak na zimu neodstraňujeme nadzemní část s listy, chrání rostlinu před mrazy. Celkový sestřih provedeme až v časném jaře. Během sezóny, pokud dojde k poškození listů, odstraníme je. Toto může nastat po jarních mrazech nebo po delším suchu; při velkém poškození rostliny sestřihneme až u země, později znovu obrazí – i kdyby to bylo až následující jaro při nepříznivém (suchém) podzimu.

Růžové čechravy pod červenolistým javorem, zdroj: Zahrady Dvořáček →

Foto: autorka,

http://www.zahradadvoracek.cz/galerie.php