Chasmantium latifolium

Původ: Florida, jihovýchodní Amerika

Oddenkatá tráva, která není příliš dlouhověká. Listy jsou světle zelené, široké 2cm, vzpřímené. Laty jsou řídké, zelené, květní stébla mají červená kolénka a listové pochvy.

Výška listů: 0,7m

Výška květních stébel: 0,9m

Tráva raší pozdě a pomalu narůstá. V srpnu až září vykvétá, v našich podmínkách se vyvinou jen nejranější květy. Na počátku podzimu tráva žloutne, na zimu zatahuje.

Chasmantium miluje výživnou, stejnoměrně vlhkou, hlinitou a hlubokou půdu na slunci a v polostínu. Vyžaduje teplo, na zimu přikrývku.

Upletnění v designu: viz příspěvěk Trávy v nádobách.

 

Panicum virgatum  proso prutnaté

Původ: Severní Amerika od Kanady po Mexiko

Vytrvalá tráva vytváří vzpřímené trsy, které jsou vysoké přibližně jeden metr. Stébla jsou hustě olistěná, listy jsou širší, jasně zelené. Laty jsou velmi řídké, jemné, velké, vyrůstající nad listy.

Výška trsů : 0,8 – 1,2m (kultivary 0,7 – 1,5m)

Výška lat: 1 – 1,4m (kultivary 1,1 – 2m)

Proso raší pozdě – koncem dubna až v polovině května, kvete koncem léta od poloviny srpna do konce září. Na podzim tráva nabývá hnědočervených barev, v závislosti na kultivaru od žluté po rudou, poutavé zbarvení vydrží dlouho do listopadu.

Prosu prutnatému se daří ve výživné svěží půdě, ani příliš suché, ani příliš vlhké. Vyžaduje slunečné stanoviště.

Kultivary:

´Hanse Herms´(syn. ´Rotstrahlbusch´)

nízký kultivar s výškou trsů 0,7m, výškou lat 1,1m, trsy jsou volné, od července nabývají červenou barvu až po výraznou rudou barvu v září.

´Heavy Metal´

drží celou vegetaci vzpřímeně sevřený tvar, listy jsou šedozelené, laty červené, výška trsů 1,2m, výška lat 1,7m.

´Rehbraun´(syn. ´Rotbraun´)

rozvolněné, světle zelené trsy dorůstají výšky 1,1m, trsy s latami 1,5m. V srpnu se od špiček listů začíná proso vybarvovat rudohnědě, postupně se rostlina zbarví celá, přičemž stébla jsou žlutá.

´Strictum´

vytváří husté sloupovité trsy výšky 1,2m. Laty jsou načervenalé, vysoké 1,6m. Podzimní zbarvení trávy je žlutooranžové až žluté.

´Squaw´

nejmohutnější kultivar, výška trsů je 1,5m, výška lat 2m. Stébla se rozklesávají, tráva se zbarvuje do vínově červených odstínů.

Uplatnění v designu: chceme-li výsadbě dodat lehkost a pohyb, přidáme na trvalkové nebo trvalkovo-keřové záhony vějířovité kultivary prosa prutnatého –  (´Hanse Herms´,´Rehbraun´, ´Squaw´). Budeme-li potřebovat vytvořit výškový a tvarový kontrast , k nízkým rostlinám vysadíme sloupovité trsy (´Heavy Metal´,´Strictum´). Dalším bonusem prosa prutnatého jsou jeho výrazné pozdně letní až podzimní teplé barvy, které použijeme pro oživení skupin rostlin v tuto roční dobu. Proso prutnaté se svými tvary dobře vyjímá i v nádobách – viz příspěvek Trávy v nádobách.

 

Sporobolus heterolepis

Původ: Severní Amerika

Hustě trsnatá vytrvalá tráva s úzkými, dlouhými, obloukově převislými listy dorůstá do plné krásy po několika letech. Trsy uvnitř neodumírají. Jemné listy jsou 0,5m dlouhé, trávově zelené. Subtilní laty se rozkládají do vějíře.

Výška a šířka trsu: 0,5m

Výška a šířka trsu s latami: 1,3m

Tráva raší počátkem dubna, kvete od srpna do září. Na podzim se zbarvuje do teplých, žluto-oranžových tónů.

Této původem prérijní trávě se daří v propustných, spíše suchých půdách na slunci, snáší však i polostín. Podle jiných údajů se trávě daří i v jílovitých půdách, mimo vyloženě vlhké.

Kultivary:

´Wisconsin´

spolehlivě kvetoucí kultivar.

 

Uplatnění v designu: sporobolus jako nízká tráva, která při plošné výsadbě vytváří zvlněné „kopce“ navodí dojem stepi nebo pláně, přes kterou je možné dohlédnout na další zajímavosti na obzoru. Jako jednotlivé trsy ji použijeme tam, kde chceme docílit dojmu překrytí, tekoucí vlny, například přes okraj zdi nebo nádoby. Sporobolus heterolepis použil ve výsadbě Piet Oudolf v parku Potters Fields.

Různé druhy trav úspěšně využijeme, budeme-li chtít dosáhnout moderního až minimalistického vzhledu, když trsy trav vysadíme v geometrických vzorech.

 

Upraveno podle: Milada Opatrná, Marie Součková: Pěstujeme okrasné trávy

 

Foto:

https://facultystaff.richmond.edu

http://www.skolkyuo.cz

http://www.cod.edu

 http://gardens.missouri.edu

http://www.gardendesign.com