Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Trávy v nádobách

Trsy trav jsou přímo stvořené pro umístění do nádob. Vhodné jsou různé druhy, záleží na tvaru nádoby, světelných podmínkách a výhodou je,  že podle vybraných druhů do nádoby snadno namícháme potřebný substrát. Do kontejnerů se také dají umístit choulostivější druhy, které na zimu snadno přeneseme do bezmrazé místnosti. Následující příklady jsou z inspirujících severoamerických webových stránek Garden Design, z čehož vyplývá, že mnohé příklady jsou v našich podmínkách použitelné, ovšem ne vždy asi budou k dostání představené kultivary, které ovšem můžeme nahradit dostupnými.

Příklad 1.

Z vysokého květináče vyčuhuje ozdobnice čínská Miscanthus sinensis ‘Morning Light’, z nízkého ostřice Carex morrowii ‘Silver Sceptre’ →

ostatní rostliny ve velké nádobě, které u nás nemusí být mrazuvzdorné (echeveria a aloe): ostřice Carex ciliato-marginata ‘Treasure Island’, rozchodník Sedum ‘Mr. Goodbud’,  Echeveria Red Tide™,  Aloe humilis ‘Hedgehog’.

 

Příklad 2.

Květináče s prosem prutnatým Panicum virgatum  →

kovově lesklé nádoby zdobí kultivar Panicum virgatum ´Northwind´

nádoba s kultivarem prosa Panicum virgatum´Shenandoah´.

 

Příklad 3.

Do široké nádoby můžeme umístit oddenkatou trávu Chasmanthium latifolium (syn. Uniola latifolia) →

mezi bambusovými stonky trůní černá nádoba s Chasmanthium latifolium ´River Mist´.

 

Příklad 4.

Kontejner s nemrazuvzdorným kultivarem vysoké trávy Arundo donax ´Versicolor´  →

Tresť Arundo donax ´versicolor´ – u nás se musí nádoba přenést do bezmrazé místnosti, druh Arundo donax se může pěstovat v teplejších oblastech, ale i tam se zimní přikrývkou.

Ostatní rostliny v nádobě: dochan psárkovitý Pennisetum alopecuroides ‘Desert Plains’, ostřice Carex ciliato-marginata ‘Treasure Island’, C. albula ‘Frosty Curls’, kosatec Iris ensata ‘Variegata’, cypřišek tupulistý Chamaecyparis obtusa ‘Snowkist’, rozmarýn. Rozmarýn z předchozí sestavy není mrazuvzdorný, ostřice by mohly být nahrazeny u nás dostupnějšími kultivary.

 

V příštím příspěvku: návod k pěstování Chasmanthium latifolium, Panicum virgatum.

 

Foto:  Jon Whittle

http://www.gardendesign.com/ideas/grasses-container-plants

 

2 komentáře

  1. Mirka

    Krásné! Pár travin na zahradě mám a musím říct,že mi celkem bezúdržbově dělají radost každý rok.
    V těch nádobách vypadají úžasně. Jen z vlastní zkušenosti vím, že přenést takovou velkou nádobu někam na zimu do tepla je docela problém. Každoročně takhle „taháme“ domů oleandr a je to fuška….

    • Danuše Vaňková

      I toto hledisko je zapotřebí zvážit – mít plnou zahradu květináčů, které na zimu tahám do tepla – uf! Poněkud se tomu dá pomoci výběrem nádob, na trhu jsou zdařilé umělé napodobeniny keramických květináčů, které jsou velmi lehké. Také samotné trávy nepotřebují hluboký substrát, takže část nádoby se dá vyplnit lehkým porézním materiálem, který bude zároveň sloužit jako drenáž. Ale podstata věci zůstává stejná – mít dobře rozmyšleno, co chci a čemu dám přednost…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑