Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Bujná liána do polostínu až stínu: podražec velkolistý

Podražec velkolistý Aristolochia macrophylla (syn. A. durior) je okrasná popínavá rostlina s velkými listy až 30 cm dlouhými. Listy jsou opadavé, nicméně přes vegetační sezónu svou velikostí nápadné a upotřebitelné jako neprostupný plášť na stěny a pevné pergoly.  V kombinaci s jinými velkolistými rostlinami může být součástí tropického stylu.

Výška: 10 m

Šířka: 2 – 6 m

Oproti nápadnému olistění jsou dýmkovité květy tohoto amerického druhu podražce menší, žlutozelené, uvnitř purpurově hnědé, objevují se v červnu a jsou tvarem přizpůsobené k dočasnému zadržení opylujícího hmyzu →

Půdy potřebuje výživné, přiměřeně vlhké, v horkém létě se zálivkou, jinak nejsou podražce velkokvěté vybíravé, mohou růst na  jílovitých nebo třeba vápenatých půdách  →

 

Pro zajímavost: v naší květeně je domácí podražec křovištní Aristolochia clematitis, bylina menšího vzrůstu (1 m) a rostoucí v teplých oblastech, více na  http://botany.cz.

 

Foto:

http://www.krolestworoslin.pl

http://www.rightplants4me.co.uk

autorka (Botanická zahrada a arboretum MZLU v Brně)

 

 

4 komentáře

 1. Nada Khásová

  Dobrý den, před 10 roky jsem zasadila Podražec velkolistý do rohu zahrádky, bohužel z neznalosti na špatné místo, trpí poledním a odpoledním úpalem, listy žloutnou, spodní část je ve stínu krytá keřem, díky tomu snad ještě nezahynul. Nyní předělávám celou zahrádku místo zeleniny na okrasnou, trvalky, hodně trav a ozdobných keřů. Nerada bych opět udělala chyby a velmi bych ocenila, kdybych Vás mohla požádat o pomoc při výběru rostlin.Zahrádku mám malou, proto musím přes zimu naplánovat dobře a na jaře založit. Moc se mi líbí japonské javory, bohužel nemám pro ně podmínky, ráda bych věděla, jestli existuje nějaká forma javoru, např. pseudoplatanus,
  palmatum atp, který doroste max. výšky 5 metrů, případně dá se u těchto javorů stříhat a tvarovat koruna a udržet ho takto na určité výšce?
  Ještě mám dotaz na ten Podražec ze začátku,- můžu se pokusit ho vyrýt a přesadit na vhodnější místo? Ujme se tak stará rostlina? Může zakořenit? Nebude to zbytečná a pracná námaha? Na jaře bych ho ostříhala asi na metr a půl,-kmínek a ten bych , pokud se mi podaří vydolovat kořeny, přesadila.
  Děkuji za případné odpovědi a přeji hezký den
  Nada Khásová

  • Danuše Vaňková

   Dobrý večer,
   s podražcem nemám přímé zkušenosti a tak nevím, nakolik snáší přesazování. Obecně platí, že kořenový systém by měl přibližně odpovídat nadzemní části rostliny, takže pokud se pro přesazení rozhodnete, zmenšete nadzemní část úměrně k vykopané podzemní části. Podle informací na webu: http://www.zahradkari.cz/odborne/clanky/okrasne_dreviny/popinave/ podražce dobře snášejí i silnější řez, prozkoumejte…
   Javor dlanitolistý Acer palmatum má mnoho kultivarů a mnohé z nich dorůstají 5 metrů a méně. Má rád polostín nebo alespoň půdní vláhu, případně i vzdušnou, proto se často vysazuje u jezírek. Pokud byste mu vytvořila zastíněný kout, např. pomocí vyšší dřeviny nebo ho vhodně vysadila u domu, můžete se z něj radovat (půdní podmínky lze vylepšit). Volila bych proto cestu výběru menšího kultivaru A. palmatum a výsadby do polostínu s úpravou zeminy ve výsadbové jámě. Ostatní javory dorůstají výše (ovšem některé velmi pomalu), udržovací řez je možný, dobře se tvaruje javor babyka Acer campestre. Dokonce A. campestre ´Carnival´ dorůstá do 3m, má ovšem bíle panašované listy.
   Určitě se můžeme domluvit také na osazovacím plánu zahrádky, napište, prosím, bližší údaje o zahrádce na danuse.design@seznam.cz.
   Přeji velkou radost ze zahrádky, Danuše

  • Mudráková

   Prosím o odpověď – mám nový podražec, ale vůbec se nepne, má se k něčemu přichytávat nebo ho musím přivazovat, děkuji

   • Danuše Vaňková

    Podražec velkolistý za prvé potřebuje čas na zakořenění; ale potom přirůstá až metr za rok. A za druhé vyroste ve velkou liánu s velkými listy, proto potřebuje pevnou oporu, kolem které se může ovíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑