Budeme potřebovat:

kovová očka, 12 ks na každý sloupek

drát potažený plastem, alespoň 4 x délka sloupku na každý sloupek

provázek pro přichycení rostliny

metr, kleště, štípačky

rýč, lopatku

vyzrálý kompost

konev s vodou

Opora pro popínavé rostliny na sloupech pergoly:

1. Na sloupek umístíme nahoru čtyři kovová očka tak, aby každé bylo z jedné strany sloupku. Další čtyři kovová očka umístíme doprostřed sloupku opět z každé strany sloupku jedno a nakonec umístíme čtyři očka dole na sloupku, asi 20 cm nad zemí. Dbáme na to, aby trojice oček vždy byla v jedné ose pod sebou.

2. Vrchním očkem provlečeme jeden konec odměřeného dostatečně dlouhého drátu potaženého plastem a konec omotáním upevníme, zbytek drátu provlečeme středním očkem a přes spodní očko drát napneme a druhý konec drátu omotáme. Viz foto.

Vysazení popínavé rostliny a její vedení:

3. Vysadíme rostlinu do vyhloubené jamky o něco větší než je původní květináč. Sázecí jamka by měla být asi  40 cm od podpory, ale u pergoly nám to občas praktické okolnosti nedovolí, pak sázíme rostlinu hned vedle sloupku. Hlínu před zasazením rostliny zlepšíme přidáním kompostu. Vložíme rostlinu, dosypeme hlínu s kompostem, utlačíme a zalijeme.

4. Mladou rostlinu pak obtáčíme kolem sloupku, provázkem stonky přivazujeme ke svislým drátům. Tak zajistíme maximální pokrytí opory listy a květy, přičemž jak rostlina poroste, budeme ji dál připevňovat k drátům na sloupku.

umístění oček a drátů na sloupku
vzdálenost rostliny od sloupku
vedení rostliny kolem sloupku a přichycení k nataženým drátům