Dnes si povíme o trvalce, která vlastně není trvalkou, ale dvouletkou – o náprstníku červeném Digitalis purpurea a přidáme povídání o jeho příbuzných, které už vytrvalé jsou – náprstník velkokvětý D. grandiflora a jejich kříženec D. x mertonensis. Všechny druhy jsou oblíbené díky jejich štíhlé stavbě s výrazným vzpřímeným hroznem purpurových, bílých nebo žlutých květů →
náprstník červený Digitalis purpurea
V 60 – 150 cm, Š 60 cm
Náprstník červený u nás roste planě ve světlých lesích, na okrajích porostů a na horských loukách. Z přízemní růžice listů vyrůstá olistěná lodyha nesoucí hrozen světle nachových, méně často bílých náprstkovitých květů. Vyhovuje mu běžná až výživná zahradní půda, s kyselou reakcí, polostín. Toho můžeme s úspěchem využít a vysazovat náprstník do slaběji zastiněných míst, která projasní zvláště bílý kultivar ´Albiflora´ →
Náprstník červený není trvalka, nýbrž dvouletka, což znamená, že se prvním rokem vyseje a vyroste růžice listů, teprve příštím rokem vykvete. Pokud ho vysadíme do přírodních výsadeb, pak se v nich bude udržovat samovolným vysemeňováním. V upravovaných záhonech můžeme život jednotlivých rostlin prodloužit odstraňováním odkvetlých hroznů až na dobu tří let. Uřežeme stonek u přízemní růžice, jakmile je 70% květů v hroznu odkvetlých.
náprstník velkokvětý Digitalis grandiflora
V 60 – 100 cm, Š 45 cm
Vytrvalý druh se žlutými květy, u nás roste na pasekách a ve světlých lesích. Vyhovuje mu běžná zahradní půda na slunci, v polostínu nebo úplném stínu. Při růstu odstraňujeme postranní pupeny a později řežeme stonky u přízemní růžice listů, jakmile jsou květy odkvetlé. Dočkáme se omezeného znovukvetení. Náprstík velkokvětý se v příznivých podmínkách vysemeňuje. Přes zimu vytrvává přízemní růžice listů, u které na jaře odstraníme poškozené listy. Nevyžaduje přesazování, pokud ano, přesazujeme ho na jaře nebo na podzim co 5 let a později.
náprstník Digitalis x mertonensis
V 90 cm, Š 30 cm
Kříženec mezi D. purpurea a D. grandiflora s velkými růžovými květy, které uzrávají v životaschopná semena. Není dlouhověký, přesazujeme ho každý druhý rok pro udržení životnosti. Pěstujeme ho ve stejných podmínkách jako jeho rodiče.
Štíhlé náprstníky kvetou v červnu až červenci; použijeme je všude tam, kde potřebujeme přilákat divákovu pozornost a dodat záhonu vizuální náboj nebo chceme-li prosvětlit stinný kout. Vypadají elegantně vedle jiných svislých prvků (viz obr. výše s bílou lavičkou).
Foto: autorka
http://bloomersgardencenter.net
Napsat komentář