Někdy se nám v návrhu záhonu mouhou hodit kromě štíhlých jehličnanů v menším měřítku i štíhlé trvalky, které svým obrysem tvoří špičky a věžičky. Patří mezi ně krásné liliochvostce, stračky, oměje a další nižší rostliny. Dnes si povíme o nejvyšší z nich →

liliochvostec  Eremurus

Tyto původem stepní rostliny jsou mohutné a dekorativní, mají přízemní trs jazykovitých listů, z jejich středu vyrůstá květní stvol vysoký až 2,2 m, květy seskupené v nápadných hroznech kvetou v červnu až červenci. V létě rostliny zatahují. V půdě mají zkrácený stonek ve tvaru tlustého disku, ze kterého vyrůstají dužnaté, ploše rozložené kořeny. Kořeny jsou velmi křehké, snadno zahnívají a lépe je nepřesazujeme, pokud nemusíme. Jestliže je přesazení nezbytné, provedeme ho koncem léta.

Liliochvostce jsou trvalky pro teplé, živné, dobře propustné půdy. Při výsadbě půdu pečlivě propracujeme, přidáme zralý kompost, kořeny ukládáme na vrstvu písku do hloubky 15 cm. V těžších půdách v hloubce 20-30 cm pod rostlinou vyrobíme ještě navíc štěrkovou drenážní vrstvu. Pokud budeme vysévat posbíraná semena, pak se kvetení dočkáme až za 4 – 5 let.

Jsou dostupné druhy a kultivary s květy v teplých barevných odstínech i v bílé až růžové barvě →

Eremurus elwesii

V 1,5 – 2 m, Š 1 m

Má světle zelené listy, stvol nese dlouhý hrozen světle růžových květů. Hrozen je delší než polovina výšky stvolu.

Eremurus robustus

V 1,5 – 2,2 m, Š 1 m

Listy jsou modrozelené a zatahují během květu. Stvoly jsou celkově delší, ale hrozen dosahuje pouze poloviny délky stvolu. Kvítky jsou bílé s hnědými proužky.

Eremurus stenophyllus

V 0,7 – 1,5 m

Má sytě žluté kvítky s oranžovými pruhy.

Eremurus olgae

V 1,2 – 2 m

Pozdnější druh se světle růžovými kvítky, které vykvétají v průběhu července až srpna.

 

 

Upraveno podle: Vaněk a kol.: Trvalky v zahradě

Foto:  http://torontogardens.blogspot.com