Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Pivoňky – ušlechtilé společnice pro pozdně jarní záhony

Moje babička měla na zahradě pivoňky. Sice jeden a tentýž plnokvětý kultivar, zato rozmístěný tak po různu po celé zahradě. V době květů na mě vykukovaly růžové hlavy pivoněk z překvapivých míst – kam se babičce ve chvíli přesazování zamanulo, zasadila pivoňku. Bylo to moc hezké, protože jinak zahrada květy příliš neoplývala – bývala to doba především užitkových zahrad. Taky bych řekla, že se babička musela spokojit s tím jedním plnokvětým kultivarem, nebylo jich tolik rozmanitých na výběr, jako je tomu dnes, kdy si stačí dát do vyhledávače slovo paeonia a zraky přecházejí nad výběrem. Tak se mi podařilo najít stránky s úžasným albem pivoněk →

http://pivoine-hellebore.com

Krásné, že?

Ale jak se ve všech těch pivoňkách vyznat? Nijak. Prostě si koupit tu, která se nám zdá nejhezčí a zasadit. Pokud bychom se přece jenom chtěli alespoň trochu orientovat, následuje základní rozdělení na pivoňky bylinné a dřevité. Jedny se počítají mezi trvalky, druhé mezi keře, ale upřímně řečeno, všechny se mi zdají hodně podobné a hodně krásné…

 

Bylinné druhy:

Paeonia lactiflora  pivoňka bělokvětá nebo taky čínská

výška 70-90 cm, kvete v 6. měsíci, má téměř nekonečné množství odrůd →

 

Paeonia officinalis pivoňka lékařská

výška 50-80 cm, kvete v 5.-6. měsíci, má pouze několik odrůd →

 

Paeonia tenuifolia pivoňka tenkolistá

výška 30-40 cm, kvete v 5.-6. měsíci, má jemně dělené listy, čímž se jednoznačně rozpoznává od ostatních pivoněk, má dvě zajímavé odrůdy (Plena a Rosea) →

Původ uvedených bylinných druhů je různý – Čína, jižní a východní Evropa. Potřebují slunce, hlubokou, úrodnou půdu a i tak občasné přihnojení. Ve stínu, vlhku, chudé půdě špatně kvetou nebo trpí chorobami. Chceme-li velké květy, v době poupat několik postranních odstřihneme. Jestliže se nám líbí mnoho menších květů, poupata neodstraňujeme. Pivoňky můžeme dělit koncem léta, každý oddělek musí mít 2-3 očka a silný kořen. Vysazují se tak, aby očka oddělku byla nanejvýš 3cm pod povrchem půdy, jinak špatně kvetou.  I při správné výsadbě musíme na květy několik let počkat. Na podzim se listové řapíky odstřihnou těsně nad zemí.

 

Žlutě kvetoucí bylinné druhy z Kavkazu:

jejich barva květů je pro pivoňky méně častá, je však spíše nažloutlá a květy rychle odkvétají. Pěstují se v propustné půdě na slunci.

 

Paeonia mlokosewitschii   pivoňka Mlokosevičova

výška 50-70 cm, kvete v 5.-6. měsíci →

 

Paeonia vittmanniana

výška 60-90 cm, kvete v 5.-6. měsíci, její květy jsou spíše bílé než žluté →

 

Křovité druhy:

Druhem, který jednoznačně vévodí dřevnatějícím pivoňkám z hlediska rozšíření a počtu kultivarů je druh, který má ve své domovině již tisíciletou historii:

Paeonia suffruticosa pivoňka křovitá

původem ze západní Číny, pomalu dorůstá do výšky 1 – 1,5 m. Vyžaduje teplejší chráněnou polohu, na zimu přikrývku. Miluje mírný polostín, půdu propustnou, avšak výživnou a se zásobou vláhy. Pivoňky křovité se většinou neseřezávají, na jaře se odstraní suché vrcholky větví a plodní tobolky. Pivoňky křovité kvetou v 5.-6. měsíci.

Růžová pivoňka křovitá v ladné záhonové kombinaci, vůbec nemusí být široko daleko sama samotinká →

 

A do počtu ještě dvě křovité pivoňky, které se dají snadno pěstovat ve výživné a propustné půdě:

Paeonia delavayi  pivoňka Delavayova

výška keře je 1,5 m, kvete skloněnými tmavě červenými květy v 5. měsíci

 

Paeonia lutea  pivoňka žlutá

výška keře 1 m, kvete žlutými skloněnými květy v 6. měsíci

 

Mnoho dalších podrobných informací o pivoňkách a pivoňkové louce najdeme na stránkách Botanické zahrady Praha v Troji:  http://www.botanicka.cz, kam se taky můžeme na jaře za pivoňkami vypravit.

Foto:

http://en.wikipedia.org

http://plantsgallery.blogspot.com

http://www.botaniliberec.cz

http://voiceinthegarden.blogspot.com

http://www.veldsiergewassen.nl

http://www.brandymount.co.uk

http://pivoine-hellebore.com

http://kalipso-busybee.blogspot.com

http://www.garten-groene.de

 

Pivoňka s kakostem pro výsadbu v přírodnějším duchu →

Foto: www.brandymount.co.uk

 

 

5 komentářů

  1. Johny

    Zkusím to z ní vymámit. ona moc na tu techniku není, tak se toho zkusím ujmout. Vámi navržená kombinace sice nezní špatně, ale podle mě se to jednoduše jaksi nevyplatí. U pivoněk trvá dlouho, než začnou být k světu, i když se jim daří, tak někdy mívají různé vrtochy, např. že jim zaschnout květní poupata apod. Mám prostě pocit, že jsou ty jednoduché jaksi neschopné konkurence.
    Mohl bych vás velmi vřele poprosit o speciál o sakurách a okrasných třešních? Chystám se v brzké době koupit jednu do předzahrádky a vidím, že v hobbymarketech už se to začíná pomalu plnit různými odrůdami. Předzahrádka je o rozměrech 6×3 (možná 3,5m). Díval jsem se, že mají roubované na různě velkých kmíncích od 0,5 m až po ty velké. Ty malé jsou podle mě dost nepraktické, to pak asi člověk stříhá jak zjednaný. Na předzahrádce mám v rohu magnolii a chce to něčím trochu opticky zvednout. Taky přemýšlím, jestli bude lepší, když pokvetou spolu /přelom dubna a května/ nebo jestli každá zvlášť. Předem velmi děkuji za případnou snahu

    • Danuše

      Děkuji za poznámku k pivoňkám a k sakurám se určitě dostanu, jen prosím o trpělivost. Danuše

  2. Johny

    Já zase žasnu z toho, že ty nejhezčí pivoňky z celého světa má paní sousedka 😀
    Není nad pěknou plnokvětou pivoňku, ty jednoduché mi přijdou takové slabé, vám to tak nepřipadá?

    • Danuše

      Paní sousedka je fakt dobrá zahradnice, třeba by byla ochotná se s námi podělit o fotografie svých pivoněk v květu a pár slov o nich, co myslíte, Johny? Jinak záleží na účinku, jakého chceme docílit – když bych chtěla působivý záhon, pak bych použila plnokvětou odrůdu některé pivoňky. Ale dovedu si představit záhon v přírodnějším, jemnějším duchu a na něj by se skvěle hodila pivoňka s původními jednoduchými květy (vysázená třeba s kakostem, zběhovcem, trávou bezkolencem nebo s ostřicí). Viz doplňující fotografie na konci příspěvku. To taky jde, ne?

  3. Kejt

    Téda, žasnu, to jsem netušila- takového množství odrůd…díky za pokochání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑