Piet Oudolf je holandský zahradní návrhář, který původně vystudoval architekturu, ale svůj život zasvětil rostlinám. Vytvořil nový přístup k použití rostlin, ve kterém spojuje přirozený charakter rostlin s uměleckým vyjádřením. Rostliny, především trávy a trvalky, mu slouží k vytvoření uměleckého dojmu z výsadby. Soustředí se na celkovou texturu, tvar a barvu určité rostliny, a pak ji použije v celém bloku, „vlně“ výsadby:

Foto Lesley Rigby

Piet Oudolf se neomezuje pouze na to, co mu příroda poskytuje, ale sám šlechtí a pěstuje nové odrůdy s jím požadovanými vlastnostmi, které pak uplatňuje ve svých návrzích. Spojuje tak holandské zahradnické tradice s designem ve dvou stylech – s tradičním nizozemským formálním stylem a novodobým naturalistickým stylem.

Svou vlastní zahradu a školku založil v Arnhemu v Holandsku v r. 1982. Navrhl zahrady v Holandsku, Německu, Anglii, veřejný park ve Švédsku a patří mezi deset nejpřednějších současných zahradních architektů. V roce 2000 získal spolu s Arne Maynard ocenění na Chelsea Flower Show za výstavní zahradu „Evolution“.

Jemná, barevná harmonie ve výsadbách Pieta Oudolfa:

 

Nejznámějšími projekty Pieta Oudolfa v posledních letech jsou Chicago Millenium Park, dokončený v r. 2004, kde na vytvoření Lurie Garden spolupracoval s Kathryn Gustafson:

…a městský park High Line v New Yorku otevřený v roce 2009 →

Výsadba:

High Line, konečný výsledek:

a park po letech v podzimním čase v příspěvku z 30. 12. 2022: Podzimní High Line Gardens

Ukázka procesu tvorby Pieta Oudolfa →

Zdroje informací a fotografií:

http://en.wikipedia.org/wiki/Piet_Oudolf

http://www.oudolf.com/

http://www.timberpress.com

http://www.thehighline.org

http://www.luriegarden.org