Levandule, šanta, perovskie, bělotrn – trvalky ač různé tvarově, přesto stejné barvou stříbrno-šedého olistění a modro-fialových květů. Můžeme k nim také přiřadit jeden z rozrazilů – Veronica spicata subsp. incana a modře kvetoucí keř ořechoplodec Caryopteris x clandonensis, o kterém jsem psala v březnovém příspěvku Modrý keř ořechoplodec.

Na obrázku vpravo kvetoucí perovskie, uprostřed dole odkvetlý trs šanty →

Modré květy perovskie, v pozadí tráva metlice trsnatá →

Rostliny s šedým olistěním většinou pocházejí ze suchých, vyprahlých oblastí s kamenitou nevýživnou půdou, tomu přizpůsobíme jejich stanoviště na zahradě. Vyjmenované rostliny potřebují propustnou půdu, nejlépe je před vysázením pečlivě připravit záhon nebo výsadbové místo přidáním vrstvy jemného štěrku na dno jamky a navíc přimíchat štěrk do hlíny, kterou budeme rostliny zasypávat. Obzvláště toto doporučení platí pro levanduli a nebo pokud trvalky sadíme v místech s těžkými, jílovitými půdami. Není zapotřebí přidávat kompost nebo hnojit, důležité je vysadit rostliny na plné slunce.

 

Perovskie   Perovskia

Kvete 8 – 9

Výška 100 – 120 cm, šířka 100 – 120 cm

Rostliny mohou být zaštípnuty o jednu polovinu, jakmile vyrostou do výšky okolo 30 cm,  jsou pak košatější. Stříbřité rostliny nacháme přes zimu na záhoně a na jaře je seřízneme u země.

 

 

Šanta  Nepeta

viz také: Co vysadit k červené růži ´Berlin´

Kvete 5 – 9

Výška 30 – 60 (-90) cm, šířka 60 (-90) cm

Po odkvětu nebo v případě polehnutí stonků a nepěkného odhalení středu trsu ostříhame šantu o dvě třetiny. Před příchodem zimy ostříháme rostliny k zemi, po příchodu mrazu jsou nevzhledné.

Rozdělení, pokud chceme získat novou rostlinu, je možné na jaře, ale jinak není většinou zapotřebí.

Šanta v londýnském parku, za ní růžový a modrý kakost →

 

 

 

Levandule úzkolistá  Lavandula angustifolia

Kvete 7 – 8

Výška 30 – 60 cm, šířka 60 cm

Levanduli pro pěkný vzhled stříháme dvakrát do roka:

1. střih nastává po prvním kvetení – odstřihneme odkvetlá květenství, později se objeví nové květy.

2. celkový střih levandulí provedeme brzy na jaře, kdy je sestřihneme těsně nad dřevnatou částí, ale nestříháme do dřeva, neboť staré dřevo neregeneruje a nevytvoří výhony.

Průběžně odstraňujeme nevzhledené staré květní stvoly kdykoli je zapotřebí.

 

 

Bělotrn   Echinops

Kvete 6 – 7

Výška 100 – 120 cm, šířka 60 – 100 cm

U bělotrnu můžeme uskutečnit řez ve dvou případech:

1. stonky s poupaty zkrátíme o jednu třetinu až polovinu k postrannímu květnímu stvolu.

2. po odkvětu vyřežeme u přízemních listů celé stonky s květenstvím. Nová, menší květenství se objeví v nižším počtu na kratších stoncích.

Odkvetlé bělotrny také můžeme za záhoně ponechat a těšit se z návštěv ptáků, pro které jsou suché hlávky se semeny zdrojem potravy.

Dělení belotrnu není nutné po mnoho let. U starších rostlin je to obtížný úkol díky silnému, rozvětvenému kořenu, mladé rostliny můžeme rozdělit a přesadit v časném jaru.

 

 

Rozrazil klasnatý Veronica spicata subsp. incana

Kvete: 6 – 7

Výška 30 cm

Odstraňování odkvetlých klasů podporuje nové kvetení. Odkvetlé stonky odstřihneme u první horní dvojice listů; nebo, pokud jsou již viditelné nové květní pupeny, k bočnímu květnímu stvolu. Po suchém období mohou být listy povadlé a rostliny nepěkné, sestříháme je, aby následoval nový růst a v případě pokračujícího sucha dodáme rozrazilům po tomto zákroku vláhu.

Rozrazil klasnatý plstnatý s kakostem a dračíkem →

 

 

Foto: autorka

http://flowersdelivery.me/

http://forums2.gardenweb.com/