Rod tulipán má asi 100 druhů, které rostou v jižní Evropě a stepích střední Asie. Název rostliny je odvozen z perského slova toliban, což znamená ozdobná pokrývka hlavy (turban). Tulipány jsou už dlouho oblíbené a patří mezi nejstarší pěstované cibuloviny. Ačkoliv to nejsou typické skalničky, jsou její jarní pestrou ozdobou, především botanické druhy, které jsou nízké a kvetou časněji než skupina zahradních tulipánů.

Tulipa tarda

Obr.: www.alpinegardensociety.net

Tulipa kaufmanniana

Pochází z hor Turkestanu, je vysoký 0,20 m a kvete velmi časně v březnu a dubnu. Květy se úplně otevírají, jsou žluté nebo v odstínech žluté a červené barvy. Listy jsou sivozelené. Daří se mu v hlinité propustné půdě na slunci, kde bohatě kvete. Cibulky vydrží v půdě několik roků, takže je nemusíme každoročně vybírat. Existuje velký počet kultivarů vhodných pro skalku.

Tulipa pulchella

Roste v Malé Asii a Iránu. Tulipán je vysoký 0,10 m, má 2 až 4 úzké olivově zelené listy, které tvoří malou růžici. Květy jsou zprvu převislé, teprve později vzpřímené, fialové, na bázi s žlutou, modrou nebo modročernou skvrnou. Kvete ještě před T. kaufmanniana. Vyžaduje písečnou půdu, na jaře vlhkou, v létě suchou.

Tulipa tarda

Je původem z Turkestanu. Výška je 0,10 – 0,15 m. Podlouhlé listy jsou sivozelené, v růžici. Na stvolu je několik malých květů, které jsou uvnitř žluté, vně sivozelené. Kvete v dubnu a květnu. Má rád propustnou, mírně vápenatou půdu, na jaře potřebuje dostatek vláhy, v létě sucho. Na slunečném místě bohatě kvete. Cibuli sadíme koncem září do hloubky 10 cm a 15 cm od sebe. Uplatní se ve skupinkách.

Převzato z: J.Krejča, A. Jakábová: Skalničky

Další informace a fotografie: http://botany.cz/cs/tulipa-tarda/

http://www.alpinegardensociety.net/competitions/online-show/2010/Tulipa/837/