Další krásnou a oblíbenou rostlinou v zahradách, nejenom skalničkou, je primulka (prvosenka, petrklíč). Pro skalku můžeme vybrat některou z níže uvedených druhů.

Rod Primula má okolo 550 druhů, které rostou v Evropě, v střední a západní Asii a Americe. Rostou zčásti na horách, zčásti na vlhkých loukách. Stavbou listů a květů, také výškou jsou velmi rozmanité. Vytvářejí listovou růžici, ze které vyrůstá stvol s květenstvím. Květy jsou nejrůznějších barev: bílé, modré, růžové, červené, purpurové, fialové a žluté. Kvetou od února do září – proto můžeme pro skalku vybrat prvosenky tak, aby stále některá kvetla.

Prvosenka lysá  Primula auricula

Roste na vápencových skalách evropských hor. Velmi proměnlivý druh, má výšku 0,10 – 0,15 m. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, masitých, pomoučených listů. Stvol je zakončený jednostranným okolíkem sytě žlutých, po vanilce vonících květů. Kvete v dubnu až červnu. Pěstuje se v propustné, kamenité, vápenaté půdě na slunci. Ve skalce se uplatní mezi menšími kameny, na teráskách nebo v miniskalce. Dobře vypadá vysázená ve skupinkách.

Prvosenka pomoučená  Primula farinosa

Druh je rozšářený v Evropě a Asii. Dorůstá výšky 0,08 – 0,20 m, listy má dlouhé 0,10 m, elipsovité, na líci tmavozelené, z rubu pomoučené. Má vícekvěté okolíky světle lila růžových květů. Kvete v dubnu a květnu. Vyhovuje jí vlhká až těžší humózní půda na slunečném místě, snáší však i polostín.

Prvosenka himalájská  Primula denticulata

Velmi proměnlivý druh ze střední a západní Asie. Z růžice krátkých, ale po odkvětu až 0,20 m dlouhých listů vyrůstá stvol zakončený bohatým kulatým okolíkem. Kvete v březnu a dubnu bílými, růžovými nebo fialovočervenými květy. Rostlina je na začátku kvetení vysoká 0,15 m, později až 0,25 m. Vyžaduje polostín, humózní, písčitohlinitou půdu s dostatkem vláhy. Na zimu potřebuje lehký kryt.

Prvosenka dlouhokvětá  Primula halleri

Je rostlinou Alp a Karpat, kde roste na vápenci. Výška 0,10 – 0,30 m. Listy jsou obvejčité, z rubu zprvu pomoučené, květy jsou světle až tmavě fialovočervené, květní plátky jsou hluboce vykrojené. Kvete v červnu a červenci. Vyžaduje vápnitou půdu na slunci.

Prvosenka japonská Primula japonica

Pochází z Japonska, kde roste na stinných úbočích hor. Jemně pilovité listy jsou obvejčité, velké. Purpurově červené květy rozkvétají v květnu až červnu na 0,30 – 0,40 m dlouhých stvolech s 1 – 6 přesleny květů. Květy rozkvétají postupně, proto rostliny dlouho kvetou. Má ráda dost vlhká místa v polostínu, s lehčí, humózní zeminou. Nemá dlouhou životnost, ale lehce se vysemeňuje a tak se na místě dlouho udrží.

Prvosenka nejmenší  Primula minima

Je to evropský druh. Má tmavé, hluboce zoubkaté listy. Z malých růžic vyrůstají v červnu až červenci 3 cm vysoké stvoly s výraznými růžovočervenými květy s bílým středem. Upřednostňuje polostín s dostatkem vláhy. Uplatní se především v miniskalkách.

Převzato z: J.Krejča, A. Jakábová: Skalničky

Fotografie prvosenek najdeme na:

http://botany.cz/cs/primula-japonica/

http://www.trvalky.ic.cz/index.htm