K typickým venkovským chalupám patří květy veselých odstínů v červeno – žluté škále. Na fotce štramberské chaloupky je to kombinace růžové vajgélie s červenou růží a červenolistým javorem.

U chalupy z Nových Hradů za hnědým plotem vykukují žluté slunečnice, červené květy dosny ladící s dozrávajícími broskvemi a kompozice je doplněna jemně lilákovým plaménkem a bílou barvou drobných kvítků řebříčku bertrám vyčuhujících z mezer plotu.

A ještě jednou z Nových Hradů, chalupa je ukryta za zelenou hradbou travin – různých kultivarů ozdobnic vysázených spolu s jehličnanem, bergénií, růžovou plamenkou a žlutou třapatkou. Kombinace na záhoně je doplněna záplavou tmavě růžových petúnií v truhlíku.

Chalupa z Rychlebských hor je za potokem s pečlivě udržovaným osázením břehu, s žlutě kvetoucím záhonem a s okenními truhlíky plnými červených letniček.

Poslední stavení není sice chalupa s bílou fasádou – je obloženo dřevem, jehož barevný odstín ladí s rozkvetlými slunečnicemi a s odstínem pelargónií v oknech – ale je to každopádně příjemná restaurace nedaleko Bruntálu.