Australská zahrada na výstavě RHS Chelsea mne zaujala vytříbenou kombinací červenolistých rostlin, které zdaleka nejsou v Evropě exotickými druhy. Design zahrady je založen na kontrastu světlý-tmavý, ať už na stavebních prvcích, tak na rostlinách: skupinka bělokmenných bříz a naproti nim červenolisté buky, keře a trvalky →

Autor designu Markl Browning (Cycas Landscape Design) ke své zahradě vytvořené pro RHS Chelsea 2007 píše:

Je to typická australská zahrada, navržená k příležitostnému užívání. Je funkční a praktická, kombinuje australské a exotické rostliny s doplňky pro odpočinek. Kromě toho nabízí strohé architektonické linie a podnětné skulptury.  Zahrada je osázena rostlinami, které jsou vybrány pro svůj doplňující nebo kontrastní účinek tvarů a olistění. Dominantními  rostlinami jsou břízy ve skupince Betula utilis var. jacquemontii, řada červenolistých buků a architektonické draceny.                                Návrh obsahuje také několik stavebních elementů, v Austrálii používaných, nejvíce nápadná je terasa z australského kamene, která obsahuje zabudované sezení pro příležitostné stolování. V hlavní dělící zdi je vloženo svislé akvárium a šest leptaných ocelových boxů.  Zeď představuje vstup do nejodlehlejší části zahrady, kde se design stává méně formální. Ocelová pergola, inspirovaná Sluncem s planetami, poskytuje zakřivené stíny jako doplněk k lámanému kameni použitému na dlažbě.

Na téhle australské zahradě, se mně, středoevropanovi zdá úžasné, že jsou v ní vysázeny i druhy běžně rostoucí a používané v ČR. Mám ráda kultivar bezu černého ´Eva´, který je domácímu bezu jenom málo podobný – to proto, že obsahuje červené barvivo v listech i květech a listy má více dělené v tenké úkrojky – a z obyčejného bezu se stává exotickým krajkovým krasavcem. Ani další červené rostliny z australské zahrady nejsou v naší květeně cizí – buk a pcháč potoční; případně jsou v zahradách běžně vysazované ruj vlasatá, tavola kalinolistá a dlužicha. Viz následující fota:

1   Fagus sylvatica ´Purple Fountain´   buk lesní

2   Cotinus coggygria ´Royal Purple´  ruj vlasatá

3   Sambucus nigra ´Eva´  bez černý

4   Cirsium rivulare ´Atropurpureum´  pcháč potoční

5   Heuchera např. ´Stormy Seas´  dlužicha

6   Physocarpus opulifolius ´Diabolo´  tavola kalinolistá

 

Foto: autorka