Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Měsíc: Březen 2011 (Strana 1 z 7)

Řez svíd pro zimní barevný účinek

Ačkoli je zima právě za námi, je zapotřebí v předjaří zvládnout řez svíd (dřínů) s barevnou kůrou. Podporujeme tím růst mladých větví, které jsou u některých druhů a kultivarů svíd nápadně barevné. Starší větve intenzívní barvu ztrácejí, a proto, chceme-li udržet barvu větví, musíme keře každoročně řezat. Týká se to především svídy bílé Cornus alba a svídy výběžkaté Cornus sericea (syn. C. stolonifera).

Budeme potřebovat:

zahradnické nůžky

Jasný a stručný návod pro řez svíd je v knize Colin Crosbie: Základy prořezávání, která určitě stojí za prostudování, neboť obsahuje další užitečné a nadmíru přehledné postupy pro řez ostatních keřů, stromů a popínavek.

1. Nejprve odstraňte všechny poškozené nebo neduživé výhony.

2. Pak ořežte všechny slabé a tenké výhony.

3. Nyní proveďte řez silných a zdravých výhonů. Každý výhon seřízněte na poslední pár zdravých oček co nejblíže k patce. Proveďte rovný řez těsně nad nimi – viz obr.3.

4. Vyřežte všechny křížící se větve a zkroucené výhony.  Výsledek – viz obr.5.

A výsledek v kompozici:

svída bílá (červené letorosty) se svídou výběžkatou (zelenožluté letorosty); zdroj: http://www.barneswalker.co.uk/about.asp

Nakonec uvádím některé kultivary svíd s barevnou kůrou:

Cornus alba ´Sibirica´  svída bílá s korálově červenými větvemi

Cornus alba ´Kesselringii´  svída bílá s kůrou černočervenou

Cornus sericea (syn. C. stolonifera) ´Flaviramea´   svída výběžkatá se zelenožlutými větvemi

Cornus sericea (syn. C. stolonifera) ´Kelsey´   svída výběžkatá s červenohnědými letorosty a nízkého vzrůstu

Foto: Barnes Walker Limited

Krásný svět kaktusů

Musím říct, že ačkoli dávám přednost zahradám a aranžování a kombinaci kytek ve větším měřítku, tak z malého něžného kvítku na pichlavém tlustém stonku jsem unešená. A co teprve ze záplavy takových kvítků na fotografiích nadšeného kaktusáře Pavla Kloudy, z té křehké dokonalé krásy se tají dech…

Jsou překrásné, a další si můžeme prohlédnout na stránkách www.pavko.cz. Najdeme na nich také odkaz na Klub kaktusářů v Ostravě, jestliže nás fota natolik okouzlila a my sami se chceme podílet na pěstování suchomilných pichláčků.

Foto: Pavel Klouda

Andy Sturgeon Garden Design: zahrada s myšlenkou

Zahrada, která na mě nejvíce zapůsobila na výstavě RHS Chelsea Flower Show v Londýně v roce 2007, byla zahrada navržená Andy Sturgeon Garden Design.  Nadchla mne množstvím jemné zeleně, působí na mne měkce, ladně i díky bílým, širokým stupňům nebo bílé barvě v pavilónu. Kontrast černé konstrukce pavilónu nebo ocelové zadní stěny jenom podtrhuje toto jemné působení nadýchaných trav a růžovo-modrých květů. Dřevo jako krásný přírodní materiál násobí měkkost osázení.

Zahrada má vyjádřovat myšlenku „Společně porazíme rakovinu“.

Série zastřižených tisových živých plotů v různých délkách a výškách poskytuje pozadí pro mnohobarevné a mnohotexturní osázení tvořené keři, travinami a trvalkami. Zahrada díky této různorodé výsadbě přináší spoustu zajímavých pohledů. Cestičky běžící z obou konců zahrady vedou návštěvníky k srdci zahrady – modernímu pavilónu, kde se konají setkání.  Pavilon je inspirován japonskou architekturou a vyzdoben triptychem japonského umělce Mari-Ruth Oda. Nejdynamičtějším a naprosto unikátním prvkem této zahrady je 30 m dlouhá skulptura ze tří propletených dřevěných stuh, která se vine zahradou. Propletené stuhy sjednocují design s různorodou výsadbou a především symbolizují hlavní myšlenku zahrady, že jednotou a společnou prací zvítězíme nad rakovinou.

Foto: autorka

« Starší příspěvky

© 2025 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑