Robert Myers, anglický zahradní návrhář, od roku 2006 každoročně navrhuje zahrady pro soutěžní výstavu RHS Chelsea Flower Show. Zde jsou některé z nich →

Zahrady z let 2010 a 2009 jsou velmi nápadité a díky světlým barvám jsou jemné až něžné. Zahrada 2009 má motiv kruhu a oválu, které se opakují jak v prostoru, tak v pozemním vzoru i ve vzoru na stěně a ve výsadbě.  Tím dosahuje celý koncept uklidňujícího a harmonického výrazu, jenž je podpořen i kultivovanou barevnou škálou, která přesto obsahuje barevný kontrast. Ten je tvořen v podstatě bílou a zelenou barvou. Podobné barvy mají své místo i v zahradě 2010. Je v ní více tmavých ploch než v zahradě 2009 a ty jsou rozjasněny několika červenými květy. Návrh je také zajímavý kombinací přesných geometrických linií zadního přístřešku s křivolakou bílou stezkou mezi břízami v zeleni, která se ovšem objevuje až ve výsledné vystavěné zahradě. Původní koncept obsahuje dřevěné pražce. Každá zahrada, i z let 2007 a 2011, mají svůj vodní prvek, který – dalo by se zobecnit – zvyšuje zajímavost každého projektu, nemluvě o tekoucí vodě, která do něj vnáší pohyb i zvuk.

Zahrada z roku 2009:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Zahrada z roku 2010:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Následující zahrada 2007 je připomínkou doby před třemi stoletími, kdy byly v zahradách moderní kamenné grotty. Zahrada má jednoduchý plán, je zajímavá vnesením historických prvků do návrhu zahrady vytvořené v novém tisíciletí, což se projevuje zvlněnými chodníky a v návrhu nepravidelně umístěnými sloupovitýni jehličnany. Výsadba je vybrána tak, aby uspokojila pracovité včelky ze světle tyrkysových úlů. A nechybí zmiňované vodní nádrže s vodotrysky oddělující květnaté záhony od velkorysé terasy pod grottami.

Zahrada z roku 2007:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dnešní poslední popsaná zahrada je zatím poslední zahradou vystavěnou podle návrhu Roberta Myerse na výstavě RHS Chelsea Flower Show, pochází z května letošního roku. Tato zahrada je přísně geometrická s pravoúhlými záhony, jejichž osázení je zpočátku chudé, postupně se rozhojňuje, až u zadního pavilónu je překypující. Zahradu ozvláštňuje tvarovaná dřevěná lavice pod tamaryšky. Myersova záliba v pastelových barvách se tentokrát projevila na odstínu jemně fialkové zdi, tvořící pozadí bílým, žlutým i růžovým květům. A kde je voda v zahradě? Ta je v dlouze obdélníkových, velmi plytkých nádržích uložených ve štěrku v přední části zahrady.

Zahrada z roku 2011:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Foto:

http://www.robertmyers-associates.co.uk/

autorka