Trvalky a cibuloviny mění vzhled záhonů během roku, jsou něčím jako doplňky k outfitům. Kostru záhonů tvoří dřeviny, které zůstavájí po delší dobu stejné, většina jehličnatých dřevin je dokonce po celý rok neměnná a tím, co je třešinkou na dortu, barevnou ozdobou, téměř každý týden jinou, tím je doplněk záhonů v podobě kvetoucích trvalek  →

Kuželovitý jehličnan obklopují hvozdíky, něco modrého podobného lnu, bílá levandule, růžová lilie. Na barevné kombinaci závisí z větší části úspěch celé kompozice (další část tvoří velikost, tvar, apod.). Barvy bývají nejpůsobivější, proto je jejich výběr podstatný.

Krásné kombinace se dají vysadit i z několika málo druhů, stačí zvolit správné barvy, které zaujmou →

Opravdu delikátní kombinace tmavě fialového kosatce s dračíkem Penstemon digitalis ´Husker Red´. Tento vděčný dračík s tmavočervenými listy a stonky a bílými květy je sám o sobě zajímavý (více o něm v Bohemia Living č.5/2012), tmavá barva kosatců ho výborně doplní.

Výsadba v kontrastní bílo-tmavé kombinaci je zaručeně nepřéhlednutelná, ale musí být použita s rozvahou  →

Bílá růžička a tmavě červený hvozdík jsou doplněny růžovou dlužichou (i když v tomto případě bych se pokusila o jinou trvalku do třetice, např. o jemně růžový šater Gypsophila paniculata ´Compacta Plena´, neboť růže i hvozdíky milují plné slunce, na kterém se dlužichám zrovna nedaří…)

Základem kombinací pro vrcholné léto mohou být třapatky, které už jsou k dostání v mnoha barevných a tvarových odrůdách  →

Třapatka Echinacea pallida s denivkami a modrou perovskií.

 

Sladěná dvojice Echinacea purpurea ´Magnus´ a Hemerocallis s tmavočervenými květy v odstínu úborů třapatky, např. Hemerocallis ´American Revolution´nebo ´Arriba´.

 

Jednoduchá kombinace do polostínu až stínu  →

Kosatec s mečovitými listy a hosty s velkými plochými listy.

 

Klasická dvojice: dlužicha a hosta.

 

Lem lesního záhonu tvoří více druhů trvalek, které postupně kvetou – na jaře bílé orlíčky a růžové srdcovky, např. Dicentra formosa ´Adrian Bloom´. Později je vystřídají květy hosty a dlužichy (viz předchozí foto).  Stálou kombinací během sezóny zůstavá červenolistá dvojice Heuchera ´Palace Purple´ a  Acer palmatum.

 

Foto s těmito vynikajícími kombinacemi najdeme na:

http://www.gardencanadensis.ca/cusian/garcan.html