Vyjímečná třešeň mahagonová Prunus serrula, nebo také Prunus tibetica, která je už podle místa svého původu dostatečně otužilá, si zaslouží větší rozšíření v našich zahradách. Její nádherný kmen nás upoutá na první pohled:

zdroj: http://oregonstate.edu
zdroj: http://oregonstate.edu

Jako každá třešeň na jaře (duben – květen) krásně kvete bílými, 2 cm velkými květy. Její jedinečná borka je bonusem navíc. Listy má 4 – 10 cm dlouhé, kopinaté.

zdroj: http://oregonstate.edu

Tento malý strom, nebo keř, je 7 – 12 m vysoký, 8 m široký, ale těchto rozměrů dosahuje po 20 – 50 letech:

zdroj: http://oregonstate.edu

Na obrázku ze zahrady z Chelsea Flower Show třešeň mahagonová vyrůstá z porostu červených kultivarů kerblíku Anthriscus sylvestris ‚Ravenswing‘, knotovky Silene dioica ´Purple Prince´, a rdesna Persicaria amplexicaulis ´Firetail´ a barva jejího kmene je sladěna s barvami latěk plotu:

Na půdu je nenáročná, vyhovuje jí středně výživná, propustná až jílovitá půda, roste na plném slunci. Třešeň mahagonovou vysadíme tam, kde nás pohled na její jedinečný kmen bude těšit, uvážíme, zda chceme strom nebo keřovou formu, podle toho mladou rostlinu vybíráme a posléze tvarujeme. (Tvarování keřové formy viz Jak použít a vytvořit „nohaté“ keře nebo vícekmenné stromy. Je-li naším cílem jeden kmen, odstraňujeme z kmene spodní větve do požadované výšky.)