Máme-li na zahradě místo, kde nezasvítí nebo skoro nezasvítí sluníčko, pak je to přesně místo, kde se budou krásně vyjímat trsy stínomilných trav. Chci dnes ukázat dvě takové rostliny – říkám rostliny, protože jedna z nich není tráva, má pouze trávovitý vzhled – a jsou to

ostřice Carex morrowii a

tráva Hakonechloa macra.

Carex morrowii vyrváří trsy 40 cm vysoké a 60 cm široké. Listy jsou široké 1 cm, stálezelené. Má ráda humózní, vlhkou, ale propustnou půdu v polostínu až stínu; má-li dostatek vláhy, můžeme ji vysadit i na slunci, ale stejně na ni musíme v období sucha myslet a je nutné ji zalévat. Používá se pro výsadby ve stínu v podrostu dřevin nebo ve stínu budov, 4-7 kusů na m2. Má několik kultivarů, u nás dostupný je kultivar ´Silver Sceptre´, který vytváří pěkné husté trsy:

Carex morrowii ´Silver Sceptre´

Stejné stanoviště prospěje i žluté trávě Hakonechloa macra ´Aureola´:

Hakonechloa macra ´Aureola´

Kultivar ´Aureola´je vysoký 30 cm a široký 40 cm, listy jsou podélně žlutě pruhované a jednostranně převislé. Oproti Carex morrovii však listy na zimu zatahují a raší poměrně pozdě. Vhodná je vlhčí, humózní, propustná půda ve stínu až polostínu a výsadbě na slunci bychom se tentokrát měli vyhnout – přímé slunce poškozuje listy.

Kompozici s trávami na stinném místě oživí kvetoucí trvalky, mohou to být druhy kakostů, kterým se daří ve stínu → modře kvetoucí kakost Geranium ´Johnsons Blue´ nebo růžově kvetoucí Geranium endresii s nečastějším kultivarem´Wargrave Pink´:

Geranium ´Johnsons Blue´
Geranium endresii

Zdroje:

Opatrná Milada, Součková Marie: Pěstujeme okrasné trávy

http://loomiscreek.com

http://www.onrockgarden.com

http://thosedarnsqurls.mswin.net

http://www.pepinieres-huchet.com