Třapatka nachová Echinacea purpurea je pro mnohé známá jako léčivá rostlina, kterou už používali a stále používají severoameričtí Indiáni. Kromě svého užitku v léčitelství a lékařství – především podpory imunitního systému – je tato rostlina krásná svými úbory i celkovou vzpřímenou stavbou a bohatým olistěním stonků.
Není proto divu, že je často používána v zahradním návrhářství jako rostlina vrcholného léta až časného podzimu. Na obrázku vidíme celý proud růžových třapatek, jak je použil ve výsadbě Piet Oudolf.
Třapatka nachová je trvalka 70 – 100 cm vysoká, pro slunná místa, dobře snášející sucho, celkově nenáročná na péči. Je to původně prérijní rostlina, kterou můžeme v tomto duchu vysadit na větší ploše spolu s dalšími prérijními rostlinami a různými travinami (viz předchozí obr., také příspěvek Kousek americké prérie), nebo jako kvetoucí trvalku v několika málo kusech na záhonech.
Třapatka nachová má sama o sobě dlouhé období, kdy kvete (7 – 9), přesto můžeme starší úbory odstranit a vykvete znovu. Třapatky mohou zůstat na záhonech přes zimu, kdy vytvoří krásný skulpturální efekt a seřízneme pak celé suché rostliny na jaře. Pokud bychom chtěli u některých rostlin odložit kvetení, lze toho dosáhnout dvěma způsoby. Buď už počátkem června zastřihneme rostliny na polovinu, nebo v červenci, kdy se objeví květní poupata, je zkrátíme o 30 cm. Třapatky pak vykvetou o 2-3 týdny později a kvetou o to déle. Zastřižené kvetoucí rostliny jsou pak o něco nižší. Tento zásah můžeme použít, jestliže chceme na zahradě prodloužit období kvetení třapatek.
Příklad barevné kombinace Pieta Oudolfa:
Růžová barva paprsčitých květů + tmavočervená až hnědá trubkovitých květů třapatky ladí s modrou perovskie Perovskia atriplicifolia až modrofialovou barvou jiných trvalek i se zelenožlutou sápou Phlomis russeliana či olistěním stromů v pozadí stejné barvy jako sápa.
U třapatky nachové bylo vypěstováno mnoho kultivarů, včetně bílé kvetoucího Echinacea purpurea ´Alba´.
Foto: Marianne Majerus, Jo & Rob Whitworth
Na fotografiích výsadby Pieta Oudolfa.
Napsat komentář