Otázka, na kterou tímto článkem odpovídám, zněla:

Jaké keře vysadit na JV svah, který je spíše sušší, větrný?                                              Přáním majitelky zahrady bylo  vysadit do řady keřů dlouhé 50 m také stálezelenou bobkovišeň a další keře vysoké max.  2 m.

Návrh vypadá následovně →

pohled shora
pohled nahoru

Prostě řádka keřů… ale pevný základ tvoří bobkovišně, které jsou střídány jinými, zajímavými keři, kvetoucími z jara, na přelomu jara a léta a v létě. Hlohyně přinese červené bobule na podzim.  Také listy kaliny Carlesiovy se zbarví na podzim do červena, některé keře mají listy žlutě panašované po celou vegetační sezónu a budou zlatavými odstíny zdobit sousední leskle zelené bobkovišně.

Keře se střídají po dvou, mají většinou podobný tvar listů a dosahují výšky 1,5 až 2 m. Bobkovišně dorůstají větších výšek, ale za poměrně dlouhou dobu, v případě potřeby dobře snáší řez, nebo je možné použít kultivar Prunus laurocerasus ´Herbergii´ s výškou 1 – 2.5 m.

Vybrané keře →

Forsythia x intermedia ´Golden Times´  zlatice prostřední s nejen žlutými jarními květy, ale taktéž se žlutými listy

Buddleia davidii ´Santana´ komule Davidova má listy žlutě panašované, kvete od července do září a její květy hojně navštěvují motýli.

Buddleia x weyeriana ´Sungold´  komule s neobvyklými žlutými květy a s dlouhým obdobím kvetení od června do října, je rovněž lákává pro motýly.

Prunus triloba  mandloň trojlaločná je na jaře obsypaná růžovými květy.

Weigela ´Eva Rathke´  vajgélie kvete jasně červenými velkými květy koncem jara a v létě.

Viburnum carlesii ´Aurora´  kalina Carlesiova uchvátí kolemjdoucí krásnou karafiátovou vůní svých květů.

Viburnum x burkwoodii  kalina Burkwoodova má polovytrvalé lesklé listy a krásné, vonné jarní květy.

Některé z keřů mohou být méně dostupné ke koupi, ale stojí za to prohledat internet, zda je neprodává zahradnictví v našem okolí, případně si rostlinu nechat poslat.

Foto:

http://www.missouribotanicalgarden.org

http://www.lemurvegetal.com

http://www.futuregardens.pl

http://www.pflanzmich.de

http://plants.chaletnursery.com

http://plants.lowesnursery.com

http://en.wikipedia.org

Vizualizace:  autorka