Jestli mi něco zůstalo v rostlinné říši dlouho utajeno, tak existence javorů s pruhovanou kůrou. Sama se tomu divím, jak mi taková krásná zvláštnost mohla po léta unikat. Opravdu, v našich končinách rostou javory s nápadným kmenem, sice nejsou v naší květeně původní, přesto se jim u nás daří. Příkladem je javor pensylvánský Acer pensylvanicum – úctyhodný stoletý strom mají v arboretu Nový Dvůr u Opavy:
Dalšími druhy javorů s bílo-zelenou podélně pruhovanou kůrou, které se zvlášť v zimě stanou nápadnými, jsou:
javor hloholistý Acer crataegifolium
javor hrubý Acer grosseri
javor rezavožilný Acer rufinerve
javor vlasonohý Acer capillipes
Ze vzhledu javoru pensylvánského vychází i jeho použití v designu zahrady. Je vhodný na místa, kde potřebujeme strom nedorůstající nadměrných velikostí, zároveň kudy blízko procházíme, abychom se těšili ze vzhledu jeho kůry. Javor pensylvánský má žluté podzimní zbarvení listů; javor vlasonohý, rezavožilný, hrubý mají nápadné žlutě oranžové až karmínově červené podzimní listí, což můžeme využít v části zahrady, kde chceme v příslušném ročním obdodí docílit výrazného působení.
Javor pensylvánský dorůstá výšky 12 m, jako vícekmenný keř tvoří široce nálevkovitou korunu. Kůra zelená, s úzkými bílými podélnými pruhy. Listy trojlaločné, na podzim čistě žluté. Daří se mu v ošetřované zahradní půdě. Převzato: Bertelsmannův zahradní lexikon 1 Zahradní a pokojové rostliny A-B.
Foto: autorka
Napsat komentář