Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Použití trávy Stipa tenuissima

8

Už delší dobu sleduji krásnou elegantně huňatou trávu. Ve větší míře mě upoutala na výstavě Chelsea Flower Show před několika lety, pak jsem radostně zjistila, že se občas prodává i v obchodních řetězcích se zahradnickými potřebami nebo na internetových obchodech. Jde o mexický druh kavylu a najdeme ji pod latinským názvem Stipa tenuissima (syn. Nassella tenuissima). Jakékoliv kompozici přidá nádherný nadýchaný, péřovitý dojem:

1
2
3
4

Obr. 1-4  kavyl ve výsadbách Chelsea Flower Show.

Když jsem jednou kavyl uviděla při nakupování některé ze zahradnických nezbytností, neváhala jsem a byl můj. Zakomponovala jsem ho do svého štěrkového záhonu vedle červenolistých dlužich a rozchodníků a červeně kvetoucího řebříčku.

5
6
7

Obr. 5 – 8 podzimní zbarvení kultivaru Ponytail ve štěrkovém záhonu.

Rostliny tvoří hustý trs nitkovitě tenkých a dlouhých listů, vysoký asi 30 cm. Kvete v červnu a červenci, květní laty jsou jen o málo vyšší než listy (asi 40 cm). Nejlépe mu vyhovuje propustná, písčitá a kamenitá suchá, ne příliš výživná půda, slunce a teplo. Převzato z: Opatrná Milada, Součková Marie: Pěstujeme okrasné trávy.

Foto: autorka

4 komentáře

 1. zahradka

  Dobrý den,
  musím potvrdit že pěstovat Stipu tenuissimu není v našich podmínkách snadná záležitost, ale při troše trpělivosti a také znalosti, jak se tyto rostlinky chovají nikdo nemusí házet flintu do žita. Nažívám s nimi už šest let a zdraví, dospělí a dobře zakořenění jedinci přežili i poslední značně devastující zimu.
  Takže shrnu mé zkušenosti s pěstováním této trávy v našich podmínkách.
  1. tato tráva by se měla určitě výhradně pěstovat na propustné písčité půdě, v případě jiného typu půdy vysazovat alespoň v kopcovitém terénu pro lepší odvod vody (v jílovité půdě má v zimě tendenci vyhnívat)
  2. Vysazovat, přesazovat nebo jinak manipulovat s touto rostlinou zásadně na jaře – jako každá tráva potřebuje dostatek času pro zakořenění a pozdější manipulaci opravdu nemiluje
  3. Sadit pokud možno už větší rostliny s velkým kořenovým balem, podle mých zkušeností nejvíce trpí mrazem menší, roční rostlinky, dospělí jedinci nemají s přezimováním větší problémy – namrznou sice, ale po sestříhání se celkem bez problémů vrací.
  4. Sestřihávat zásadně až na jaře, pořádkumilovní zahrádkáři nechť si raději na podzim svážou ruce a neubližují travám tím, že by je v záchvatu hyperaktivity na podzim sestříhali – tím je opravdu uklidí jednou provždy. Koneckonců nevím, co je v zimě přitažlivého na obnažené vyčištěné půdě, namrzlé trávy jsou v zimním období velmi působivé a užitečný hmyz alespoň dostane šanci přezimovat.
  5. Pokud možno, sázet vždy v přirozeném, rozvolněném stylu, nejlépe v kombinacích s podobně vzrůstnými trvalkami, které si zachovávají pěkný tvar i v zimním období. Ve větším společenství lépe přezimují a případný úbytek tolik nebolí. Nové vysemeněné rostlinky případné ztráta opět doplní.
  6. Poslední rada je nejvíc užitečná – nekupovat to, co neznám, vždy je lepší chodit do zahradnictví vybaven představou o tom, jakým rostlinám bude mé specifické zahradní prostředí vyhovovat a zásadně nestrkat žádné nebožáky do nevhodného prostředí jen proto, že se mně zrovna zalíbily a pak je umořit k smrti. Vždyť jsou to také živoucí organismy, tak se tak k nim prosím chovejme. Pak také ovšem nenaletíte skvělým českým obchodníkům, kteří neustále prodávají rostliny nevhodné do našeho klimatu a také se vůbec neunavují tím, že by na nedostatečnou mrazuvzdornost zákazníky upozornili.

 2. Aneris

  Dobrý den, tento kavyl jsem si před pár lety koupila v jednom známém zahradnickém eshopu a musím bohužel potvrdit, že zimu nepřečkal 🙁 Ale jak píšete, Danuše, v komentáři – vysemeňuje se a tak jsem další rok měla radost z „mrňousků“ 🙂 Někde jsem četla, že kavyly nejlépe rostou ve stavební suti, tak jestli letošní drsné holomrazy nějaký kavyl přežije, možná to zkusím realizovat 🙂

 3. Hanka

  K tomuto článku mám jednu připomínku a doporučení. Stipa tenuissima je v našich podmínkách velmi choulostivá a nespolehlivá tráva, z které se nikdo netěší dlouho – většinou do první zimy. Ostatně to potvrzuje i zkušenost autorky blogu. Přesto tento kavyl všechna zahradní centra prodávají ostošest. Chápu, je to krásná rostlina, bohužel u nás bez perspektivy, jako ostatně spousta jiných rostlin, na kterých u nás zahradní centra vesele vydělávají. Čekala bych tu ověřené tipy.

  • Danuše Vaňková

   Dobrý den Hanko,

   s kavylem Stipa tenuissima máte pravdu v tom, že rostlina u nás nepřečkává zimu, a to dokonce ani tu mírnější loňskou, alespoň ne na Ostravsku. (A to jsem ve chvíli, kdy jsem o něm článek psala, nevěděla.) Ale dobrou zprávou je, že se kavyl sám vysemenil a na štěrkovém záhoně roste dál, dokonce ve větším počtu trsů. Takže v tomto případě netřeba zoufat. Ovšem další dobrý postřeh je ten, že u některých rostlin ze zahradních center je zapotřebí být ostražitá, neboť jejich kultivary pocházejí z přioceánských zemí bez mrazivých zim. Většinou se lze v literatuře od českých odborných autorů dočíst, které druhy a kultivary jsou jak odolné a co bychom případně měli podniknout pro jejich ochranu.
   Děkuji za podnětný komentář! Danuše

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑