Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Použití trávy Stipa tenuissima

Stipa tenuissima za červenými listy dlužichy

Už delší dobu sleduji krásnou elegantně huňatou trávu. Ve větší míře mě upoutala na výstavě Chelsea Flower Show před několika lety, pak jsem radostně zjistila, že se občas prodává i v obchodních řetězcích se zahradnickými potřebami nebo na internetových obchodech. Jde o mexický druh kavylu a najdeme ji pod latinským názvem Stipa tenuissima (syn. Nassella tenuissima). Jakékoliv kompozici přidá nádherný nadýchaný, péřovitý dojem:

 

Když jsem jednou kavyl uviděla při nakupování některé ze zahradnických nezbytností, neváhala jsem a byl můj. Zakomponovala jsem ho do svého štěrkového záhonu vedle červenolistých dlužich a rozchodníků a červeně kvetoucího řebříčku.

Obr. 1-4  kavyl ve výsadbách Chelsea Flower Show.

Obr. 5 – 8 podzimní zbarvení kultivaru Ponytail ve štěrkovém záhonu.

Rostliny tvoří hustý trs nitkovitě tenkých a dlouhých listů, vysoký asi 30 cm. Kvete v červnu a červenci, květní laty jsou jen o málo vyšší než listy (asi 40 cm). Nejlépe mu vyhovuje propustná, písčitá a kamenitá suchá, ne příliš výživná půda, slunce a teplo. Převzato z: Opatrná Milada, Součková Marie: Pěstujeme okrasné trávy.

Foto: autorka

4 komentáře

  1. zahradka

    Dobrý den,
    musím potvrdit že pěstovat Stipu tenuissimu není v našich podmínkách snadná záležitost, ale při troše trpělivosti a také znalosti, jak se tyto rostlinky chovají nikdo nemusí házet flintu do žita. Nažívám s nimi už šest let a zdraví, dospělí a dobře zakořenění jedinci přežili i poslední značně devastující zimu.
    Takže shrnu mé zkušenosti s pěstováním této trávy v našich podmínkách.
    1. tato tráva by se měla určitě výhradně pěstovat na propustné písčité půdě, v případě jiného typu půdy vysazovat alespoň v kopcovitém terénu pro lepší odvod vody (v jílovité půdě má v zimě tendenci vyhnívat)
    2. Vysazovat, přesazovat nebo jinak manipulovat s touto rostlinou zásadně na jaře – jako každá tráva potřebuje dostatek času pro zakořenění a pozdější manipulaci opravdu nemiluje
    3. Sadit pokud možno už větší rostliny s velkým kořenovým balem, podle mých zkušeností nejvíce trpí mrazem menší, roční rostlinky, dospělí jedinci nemají s přezimováním větší problémy – namrznou sice, ale po sestříhání se celkem bez problémů vrací.
    4. Sestřihávat zásadně až na jaře, pořádkumilovní zahrádkáři nechť si raději na podzim svážou ruce a neubližují travám tím, že by je v záchvatu hyperaktivity na podzim sestříhali – tím je opravdu uklidí jednou provždy. Koneckonců nevím, co je v zimě přitažlivého na obnažené vyčištěné půdě, namrzlé trávy jsou v zimním období velmi působivé a užitečný hmyz alespoň dostane šanci přezimovat.
    5. Pokud možno, sázet vždy v přirozeném, rozvolněném stylu, nejlépe v kombinacích s podobně vzrůstnými trvalkami, které si zachovávají pěkný tvar i v zimním období. Ve větším společenství lépe přezimují a případný úbytek tolik nebolí. Nové vysemeněné rostlinky případné ztráta opět doplní.
    6. Poslední rada je nejvíc užitečná – nekupovat to, co neznám, vždy je lepší chodit do zahradnictví vybaven představou o tom, jakým rostlinám bude mé specifické zahradní prostředí vyhovovat a zásadně nestrkat žádné nebožáky do nevhodného prostředí jen proto, že se mně zrovna zalíbily a pak je umořit k smrti. Vždyť jsou to také živoucí organismy, tak se tak k nim prosím chovejme. Pak také ovšem nenaletíte skvělým českým obchodníkům, kteří neustále prodávají rostliny nevhodné do našeho klimatu a také se vůbec neunavují tím, že by na nedostatečnou mrazuvzdornost zákazníky upozornili.

  2. Aneris

    Dobrý den, tento kavyl jsem si před pár lety koupila v jednom známém zahradnickém eshopu a musím bohužel potvrdit, že zimu nepřečkal 🙁 Ale jak píšete, Danuše, v komentáři – vysemeňuje se a tak jsem další rok měla radost z „mrňousků“ 🙂 Někde jsem četla, že kavyly nejlépe rostou ve stavební suti, tak jestli letošní drsné holomrazy nějaký kavyl přežije, možná to zkusím realizovat 🙂

  3. Hanka

    K tomuto článku mám jednu připomínku a doporučení. Stipa tenuissima je v našich podmínkách velmi choulostivá a nespolehlivá tráva, z které se nikdo netěší dlouho – většinou do první zimy. Ostatně to potvrzuje i zkušenost autorky blogu. Přesto tento kavyl všechna zahradní centra prodávají ostošest. Chápu, je to krásná rostlina, bohužel u nás bez perspektivy, jako ostatně spousta jiných rostlin, na kterých u nás zahradní centra vesele vydělávají. Čekala bych tu ověřené tipy.

    • Danuše Vaňková

      Dobrý den Hanko,

      s kavylem Stipa tenuissima máte pravdu v tom, že rostlina u nás nepřečkává zimu, a to dokonce ani tu mírnější loňskou, alespoň ne na Ostravsku. (A to jsem ve chvíli, kdy jsem o něm článek psala, nevěděla.) Ale dobrou zprávou je, že se kavyl sám vysemenil a na štěrkovém záhoně roste dál, dokonce ve větším počtu trsů. Takže v tomto případě netřeba zoufat. Ovšem další dobrý postřeh je ten, že u některých rostlin ze zahradních center je zapotřebí být ostražitá, neboť jejich kultivary pocházejí z přioceánských zemí bez mrazivých zim. Většinou se lze v literatuře od českých odborných autorů dočíst, které druhy a kultivary jsou jak odolné a co bychom případně měli podniknout pro jejich ochranu.
      Děkuji za podnětný komentář! Danuše

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑