Ukončení okrasných záhonů – toť složitý problém. Co zahradkář, to jiné řešení tohoto zapeklitého úkolu. Obrubníky nejenom oddělují výsadbu od trávníku, mohou také bránit promíchání sypkých materiálů. Existuje mnoho řešení, od nejjednodušších po složitější a až po náročné stavební úpravy.

Podívejme se na několik funkčních řešení:

 

1. Okraj z betonových dílů →

Vystouplé kůly zaručeně zadrží mulčovací materiál, hlínu i trávu v určených mezích, ale po posečení okolního trávníku musíme dořešit úzký pruh trávy kolem palisády – nejspíš ručně…

 

Jedoduché řešení: nízké, ploché betonové díly položené přímo na textilii dobře oddělí různorodý sypký materiál, zároveň se po nich dá jet kolečkem sekačky, jsou-li hraničním prvkem s trávníkem.

 

 

2. Okraj z plastových dílů →

Malé plastové díly jsou vhodné pro pečlivě srovnaný a upravený terén, jinak je to jako kdybychom se pokoušeli špejlemi zadržet kulatý hrášek na peřině.

 

Plotovky z recyklované hmoty se mohou klást rovně, po nahřátí i do požadovaných oblých tvarů.  Proužek trávy kolem obrubníku ovšem stříhám ručně stručně.

 

 

3. Kombinovaný okraj →

Toto řešení vzniklé spojením neviditelného obrubníku a betonových tvarovek se mi zdá geniální – je praktické a zároveň velmi elegantní.

 

 

4. Kovový okraj →

A takto zakončují záhony a oddělují materiály na výstavě zahrad v Chelsea ↑→

 

Foto: Markéta Sklarčíková, autorka