Třešeň a kdoulovec rok co rok rozkvétají spolu a já si říkám, že tuto kombinaci zářivě červených a sněhobílých květů musím ještě v nějakém zahradním návrhu uplatnit…

kdoulovec japonský Chaenomeles japonica – je vysoký pouze 1 m, listy jsou široce vejčité, květy jsou oranžové až cihlově červené, na keři dozrávají okrouhlé žluté plody, silně voňavé;

kdoulovec lahvicový Chaenomeles speciosa je vyšší, dorůstá 2 m, listy jsou spíše  podlouhlé, květy jsou růžové až tmavě červené, plody jsou podlouhlé, žlutozelené až hnědé, slaběji vonící než plody C. japonica;

kdoulovec nádherný Chaenomeles x superba kříženec předchozích druhů je vysoký 1,5m, květy jsou podle kultivarů červené, růžové, oranžové i bílé.

Kdoulovce po nás chtějí vysadit na slunné místo, jinak nejsou náročné. Zbytečně je neřežeme, neboť bychom se připravili o květy. Plody – malvice – jsou po tepelném zpracování jedlé. Můžeme z nich připravit pastu, želé a koření nebo je naložit do alkoholu.

Při uplatnění v designu zahrady působí efektně skupina kdoulovců. Jako solitér je nejspíše použitelný velký kdoulovec lahvicový. A jak je vidět, je nepřehlédnutelný i jako bonsai!

Chaenomeles japonica
Chaenomeles speciosa, http://oregonstate.edu
Chaenomeles speciosa, http://oregonstate.edu

 

Chaenomeles speciosa, http://absbonsai.org

Popisy a návody: Bertelsmannův zahradní lexikon 2 C-Cu

Václav Hurych: Okrasné dřeviny pro zahrady a parky