Autor: Pavel Klouda
Rodilý Mexičan Aztekium hintoni
Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu
Vyslovte ty dvě slabiky a zkuste se na okamžik zastavit před čtením dalších odstavců, zavřít oči a nechat volné pole své fantazii. Možná se vám vybaví vzpomínka na exotickou dovolenou, kde si pichlavé opuncie bez problémů poradily se suchým pískem poblíž pláže a vytvořily romantickou dekoraci vaší každodenní cesty za osvěžením mezi hotelem a mořskými vlnami. Možná se vám vybaví vzpomínka na okno u babičky, na němž si bizarní pichlavá rostlina prosazovala každé léto své výsadní postavení celou sérií bílých květů neuvěřitelně rozměrných vůči svému tělu, z něhož vyrůstaly. Škoda, že kvetly tak krátce. Nebo si možná vzpomenete úplně prostě na loňskou návštěvu hobymarketu, ve kterém jste se nechali zlákat nabídkou rozkvetlých pichláčků, a jeden z nich se stal součástí suvenýrů a ozdůbek na poličce ve vašem bytě. Kaktus postupně chřadnul, ať jste jej zalévali sebevíc. Jen květy vydržely, jednoduše proto, že to byly připíchnuté květy slaměnek, které se tvářily jako květy kaktusu vlastní.
Raději zanechme těchto představ nebo jim podobných, protože představa je něco pomíjivého a kaktus, ten ve spojení s pomíjivostí nemá místo. Kaktus žije roky, desítky let a měl by přežít svého majitele. Lépe by bylo hledat důvody, proč si tak libuje někde v písku u pláže, když tam běžně bývá horko k zalknutí, proč i na tom okně u babičky projevoval vděk za dobré podmínky svým pravidelným kvetením a proč na té poličce vedle nesmyslů z dovolených odešel ze světa a skončil v koši na smetí.
Když srovnáte jejich umístění, přijdete na to, že stačí poměrně málo, aby se tento host v domě dobře zabydlel a nebyl jen krátkodobým návštěvníkem. Stěží doma vykouzlíte zákoutí podobné písečné pláži. Ale místo na okně, kam alespoň půl dne dopadají sluneční paprsky, pravděpodobně ve svém příbytku objevíte. A to už máte zpola vyhráno.
„Odkud přicházíš, odkud jsi?“ Tato otázka by měla padnout a očekávaná odpověď by měla být známa před pozváním pichlavého přítele do domu. Při znalosti správné odpovědi můžeme tohoto hosta potěšit tím, co má rád a co potřebuje, protože nejen jeho správným umístěním mu uděláte dobře. Vždyť chcete, aby se z něj stal trvalý obyvatel vašeho obydlí a sdílel s vámi vaše každodenní starosti. Jak mohou znít odpovědi? Velmi rozmanitě. A proto musí být náležitá i vaše reakce na ně.
Několik těchto až konfrontačních odpovědí si vyslechněme. „Tak odkud přicházíš?“
Kaktus A: „Jsem rodilý Mexičan. Jsem zvyklý na slunce a moc u nás neprší. Už se stalo, že nezapršelo celý rok.“
Kaktus B: „U nás v Argentině, tam bývá taky pěkně horko, i když v noci občas klepeme kosu. Sem tam se tu přežene slejvák, ale tak často jako u vás v Česku to není.“
Kaktus C: „To na úpatí And máme docela krušné podmínky, zaprší nám výjimečně, ale ty ranní mlhy, ty jsou nejlepším osvěžením.“
Kaktus D: „Jó, v Brazílii máme teploučko, a to po celý rok. A ani toho sucha není tolik.“
Kaktus E: „Tak to my v Nevadě vydržíme sucho i mráz.“
Vidíte? Kaktus prostě není jako kaktus. Vždyť je nalezneme od jižní Kanady přes kaktusový ráj Mexika až po Patagonii. Jsou jich spousty rodů a druhů, a když se některým zavděčíme určitými podmínkami, jiným to moc nevyhovuje a můžeme jim i ublížit. Ale není to zase taková věda. Vždyť i běžné pokojové kytky pocházejí z nejrůznějších koutů světa a hledáme pro ně také jejich ideální místo a způsob pěstování…
O tom, že péče o malé pichlavé krasavce není zase tak náročná a zvládneme ji při troše pozornosti a snahy i my, laici, se přesvědčíme v druhém dílu článku Když se řekne kaktus.
Autor Pavel Klouda www.pavko.cz/c je dlouholetým členem Klubu kaktusářů Ostrava a správce webových stránek klubu.
Foto: Pavel Klouda
© 2024 My a zahrada
Šablonu vytvořil Anders Noren — Nahoru ↑
Napsat komentář