Ukázky, nápady a komentáře, jak vytvořit současnou zahradu

Hurá narozeniny: 1.rok!

Stáří jeden rok je vždy důvodem k radosti a oslavám, u malého človíčka obzvláště, ale také věci a blogy žijí svým životem a je zapotřebí se radovat z jejich postupného, doufejme v případě tohoto blogu, úspěšného vývoje!

Děkuji všem čtenářům, kteří si blog My a zahrada oblíbili a vracejí se na jeho stránky zpět. Snad na něm vždy budou nacházet zajímavé obrázky a užitečné informace k zahradní tvorbě. Velmi si vážím všech odvážlivců, kteří přispívají svými komentáři k článkům. Klidně jich může být více, třeba ve formě konkrétních dotazů, snažím se s nimi se ctí vypořádat ve formě článku nebo odpovědi na komentář.

A co bude jako dárek? Narozeniny si přece žádají dárek! Tím dárkem bude nový internetový časopis Bohemia Living, jehož logo a odkaz ode dneška bude součástí blogu. Je to časopis pro čtenáře zadarmo, časopis o kreativním životním stylu, jak to vystihly mé kolegyně z redakce časopisu. Najdete v něm články o krásném, něžném i odvážném dekoru do interiérů, taky recepty s něčím dobrým na zub (diety vynecháme, má to být o pohlazení na duši a radosti ze života…) a ovšem rubriku o zahradě, kterou mám na starost já. Netuším, jak se mi té pocty dostalo, ale jednoho krásného dne mne oslovila šéfredaktorka Jana Pěkná, zda bych se nechtěla zúčastnit tvorby časopisu, tak jsem do toho skočila. Takže i tam se můžete dočíst o něco o zahradě a navíc pročíst a prohlédnout další inspirativní stránky… Takže časopisu Bohemia Living přeji do jeho startu dlouhý, zajímavý, mnoha čtenáři oblíbený, podnětný život na české virtuální scéně! Jo, a první číslo vyjde 6. března 2012, to je za chvíli, jenom se párkrát vyspíme…

http://bohemialiving.cz/

 

Když už je tady to fialové, takové levandulové logo, přidám dnes k narozeninovému příspěvku něco o levandulích →

Levandule úzkolistá Lavandula angustifolia pochází ze Středomoří, je to otužilý stálezelený polokeř se šedozelenými úzkými lístky. Drobné kvítky vykvétají ve vzpřímených klasech od července do září. Celá rostlina příjemně voní. Výška polokeřů je různá – druh dosahuje výšky 30 – 60 cm, šířky 60 cm – kultivary mohou být vysoké až 90 cm.

Levandule po nás chtějí tři zásadní věci: suchou propustnou půdu, pravidelný střih a místo na slunci.

Dobře propustný záhon jim připravíme ještě před výsadbou, smícháním zeminy se štěrkem, štěrkem nešetříme. V těžkých a vlhkých půdách nadto vyrobíme na dně levandulového záhonu v hloubce 30 cm drenážní vrstvu štěrku, asi 5 cm.

O střih se musíme starat dvakrát ročně – začátkem jara a koncem srpna. Na jaře ostříháme polokeříky levandulí  těsně nad dřevnatou částí a ale pozor, nikdy ne do dřeva! Čím později toto uděláme, tím později bude levandule kvést. Po odkvětu, v srpnu až září,  ostříháme odkvetlé klasy, střih provedeme pod posledním vrchním přeslenem listů na stonku (výše už je květní klas).

 

 

 

4 komentáře

 1. Aneris

  Blahopřeji k výročí i k účasti na magazínu Bohemia Living, na který se velmi těším!
  Váš blog sleduji poctivě už cca půl roku – tedy hned od chvíle, kdy jsem ho objevila. Děkuji za krásné články, fotky a rady v něm a do dalšího roku přeju hodně nových a stále se vracejících čtenářů.

 2. Jana

  Dani, přeji všechno nejlepší a mnoho čtenářů tvému blogu a tobě spoustu nápadů a inspirace! Tvé články jsou krásným pohlazením pro milovníka zahrady a taky zdrojem ponaučení (odedneška třeba vím, že na zahradě nemáme rákos, ale ozdobnici čínskou :-)).

 3. Miši

  Krásné narozeniny! Gratuluji a přeji blogu a hlavně autorce moře nových inspirací a spoustu elánu do další práce.
  Levandule nádherně pohladily na duši a na nový časopis se moc těším!

 4. Nada hagen

  Dobry den,

  vsechno nejlepsi k narozeninam! Ten darek se taky moc povedl – zase neco krasneho na cteni – uz se nemuzu dockat. Preji dalsi rok plny zajimavych podnetu – aby bylo o cem psat. Nada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 My a zahrada

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑