Sliby se mají plnit – a proto – píšu (nebo lépe překládám) tentokrát něco o podmínkách k úspěšnému pěstování trvalek vhodných ke keřové růži ´Berlin´:

šanta Nepeta mussinii

Výška 45 – 60 cm, šířka 60 cm

Nevyžaduje složitou péči při pěstování v průměrně dobře odvodněné půdě. Po odkvětu zkrátíme rostliny o dvě třetiny, abychom podpořili nový svěží růst a sporadické kvetení. Zabráníme tím i rozkesávání trsu a opadu listů. Rostlina není přes zimu příliš atraktivní, jakmile ztratí pěkný vzhled po prvních mrazech, seřízneme nadzemní část. Málokdy vyžaduje přesazení a rozdělení, pokud ano, provádíme ho na jaře.

nebo:

šanta   Nepeta x faassenii ´Six Hills Giant´

Výška 90 cm, šířka 90 cm

Péče o šantu je jednoduchá, vyžaduje průměrně odvodněnou půdu na slunném místě, přesazování není nutné, pokud ano, provádí se na jaře. Pokud se otevře střed trsu, například po silných deštích, nebo chceme, aby trs byl kompaktní s novým šedo-zeleným olistěním a nepřepadal na okolní rostliny, zkrátíme rostliny po odkvětu o dvě třetiny. Poté často znovu vykvete, ale ne vždy, záleží na síle rostliny a sezónních podmínkách.

 

mák východní   Papaver orientale

Výška 60 – 120 cm, šířka 60 cm

Dobře propustná půda je základní podmínkou pro přežití rostliny. Rostliny v průběhu prvního roku vyžadují hnojení, sázíme je nebo přesazujeme v srpnu až září. Mák východní je dlouhověká trvalka a přesazení není obecně zapotřebí 6 nebo i více let. Tvorba makovic po odkvětu prodlužuje dobu, po kterou je rostlina zajímavá. Proto většinou neodstraňujeme odkvetlé květy. Mák ztratí listy většinou do konce července, můžeme je odstranit rukou. Nové listy vyraší koncem léta a vytrvají přes zimu, v závislosti na průběhu zimy.

 

šalvěj luční   Salvia nemorosa

Výška 45 – 90 cm, šířka 60 cm

Potřebuje slunnou polohu s dobře propustnou půdou, ve stínu nebo v příliš výživné půdě mají stonky tendenci padat. Odstraňování odkvetlých květenství prodlužuje dobu kvetení – je ale na uváženou, zda lépe odstranit odkvetlé části, nebo se těšit z červeno-fialových listenů, které zůstavájí v květenstvích po odkvětu. Stonky starších rostlin mají tendenci olysávat a padat. Tehdy je seřízneme u země a podpoříme tak nový růst přízemních listů. Přesazení naplánujeme na jaro.

 

čistec vlnatý   Stachys byzantina

Výška 30 – 40 cm (20 cm), šířka 45 cm

Dobrá drenáž je předpokladem úspěšného pěstování, onemocnění listů a kořenů může nastat při pěstování ve vlhké, živinami bohaté půdě. Pokud je zapotřebí zálivka, je nutné nezalévat shora, aby listy zůstaly suché. Odstraněním květů udržujeme rosliny pěkné a omezujeme opad listů, který nastává v době vývinu semen. Ale většinou odstraňujeme květní stonky už před vykvetením, neboť nemají velkou estetickou hodnotu a čistec vlnatý se primárně pěstuje pro stříbřité olistění. Během léta hustý koberec rostlin probereme, abychom zajistili přístup vzduchu a vyhli se tak zahnívání. Čistec na zimu neřežeme, pouze na jaře odstraníme poškozené listy. Rostliny se přesazují na jaře každým 4-5 rokem. Vysazujeme je na slunné místo.

Nakonec zopakuji, že fofografie jsou k nalezení na:

http://www.creekhillnursery.com

http://www.kodaionline.com

http://gpgreenhouses.ca

http://gardinpiante.wordpress.com

http://www.portalus.ru