Schizachyrium scoparium (syn. Andropogon scoparius) je tráva pocházející ze severoamerických prérijních společenstev a česky se nazývá vousatice. Zajímavá je především barvami, nejdříve na jaře namodralou, posléze hnědo-červenou barvou na podzim a přes zimu  →

Schizachyrium scoparium
Schizachyrium-scoparium

V době rašení je zelená, u báze do modra, postupně narůstají vzpřímené trsy 60 – 100 cm vysoké. Kvete v létě, trsy jsou barevně ozdobné i přes zimu, proto je řežeme až v předjaří. Tato tráva, která má později krásný červený odstín, je na rozdíl od hnědo-červených ostřic Carex comans a C. buchananii dostatečně otužilá pro naše podmínky a má také širokou ekologickou amplitudu, je tudíž pěstebně nenáročná. Jako stepní rostlině ji vyhovuje slunné, suché až vlhčí stanoviště.

Jméno:  vousatice  Schizachyrium scoparium / Andropogon scoparius

Čeleď:  lipnicovité  Poaceae

Původ:  severoamerické prérie

Zóna:  3

Výška/ šířka:  0,6 – 1,2 m / 0,45 – 0,6 m

Květ:  léto

Půda:  písčitá až jílovitá, kyselá až zásaditá, výživná až chudá, propustná

Stanoviště:  slunné, suché až vlhčí, toleruje znečištěné ovzduší

Design:

Vousatice se uplatní jako barevný prvek ve výsadbové kompozici, buď jednotlivě v podobě trsu nebo více rostlin vytvoří (podle tvaru výsadby) nejdříve modrý, později načervenalý blok či pás, který můžeme kombinovat např. s bíle kvetoucími trvalkami.

Kultivary:  The Blues, Prairie Blues, Wild West

Modro-sivý kultivar Andropogon scoparius ´Preirie Blues´ nabízí www.lukon-glads.cz.  Preirie Blues má nejdříve modré trsy, nad kterými vykvétají načervenalé laty s bílými vousy.

Každopádně stojí za to se po vousatici pídit, neboť má cennou kombinaci několika důležitých vlastností: je barevná, je poměrně vysoká (tudíž bude na záhoně vidět), je zcela mrazuvzdorná a navrch použitelná kdekoli na výsluní.

Foto:  http://www.nps.gov/plants/pubs/chesapeake/grasses.htm

http://www.staudengaertnerei-enssner.de/graeser-deutsch.html