Tento malý rozkošný park, který je zelenější a intimnější než sousední rozlehlé královské parky, byl otevřen v r. 1952 na zbylých pozemcích domu Holland House. V parku i dnes najdeme několik pravidelných zahrad, které byly založeny v 19. stol. a patřily k Holland House. Je zde také japonská zahrada, vytvořená v r. 1991 pro Japonský festival v Londýně (A Dorling Kindersley Book: Londýn)
Jak jsem viděla, v parku žije i mnoho “divokých” zvířat:
Řečeno v krátkosti, vytvořit moderní zahradu znamená co nejlépe vystihnout naše potřeby ohledně venkovního prostoru a vyjádřit je ve funkčním a přitažlivém řešení s použitím soudobých materiálů. V seriálu 10 článků budu popisovat jednotlivé kroky, které nám pomohou pochopit důležité principy pro tvorbu současné zahrady a vytvořit takovou zahradu u nás doma, ať už vlastními silami nebo s pomocí odborníků. Takže – hurá na věc!
Jak tedy vytvořit moderní, současnou zahradu v konkrétních krocích?
1. Půdorysný vzor
Moderní zahrady mají promyšlený a zároveň alespoň v některých prvcích nápaditý pozemní plán – tj. rozčlenění pozemku na jednotlivé oblasti – cesty, terasy, záhony, trávníky, atd. Návrh může být symetrický, geometrický, se zaoblenými tvary nebo i nepravidelný se zachováním harmonických poměrů a funkčnosti.
design: Fisher Tomlin
2. Vytvoření výšek
Vše, co se zvedá nad úroveň terénu přináší další oživení, dynamické rozvinutí pozemního plánu. Ať už to jsou zídky, zdi, ploty, rostliny, oddělující prvky, to vše přispívá k tomu, že se původní dvojrozměrný terén přemění v 3D prostor se všemi možnostmi výraznějšího působení.
design: Sally Court
3. Využití barev
Pomocí barev můžeme snadno působit na emoce, na vyvolání zamýšleného dojmu z určité části prostoru. V moderních zahradách se bohatě využívá tohoto efektu, jak přesně zvolenou barvou materiálů, tak použitím rostlinných druhů a jejich kultivarů s konkrétní barvou listů nebo květů.
design: Matthew Hardcastle
4. Působení textur
Kombinacemi textur opět docílíme zajímavého, oživujícího nebo naopak zklidňujícího dojmu. Rostliny a materiály mohou být hladké, drsné, lesklé, matné, tvrdé, nadýchané.
design: Keith Pullan
5. Výběr materiálů
Pečlivě zvolené materiály pro stavbu teras, cest, plotů, zdí, schodů a ostatních prvků v zahradě tak, aby souzněly a tvořily podstatu zamýšlené koncepce, velmi ovlivní její moderní vzhled.
design: Alex Johnson
6. Vodní toky a nádrže
Pro současnou zahradu se stává vodní prvek běžně dostupným a užívaným. V mnoha případech plní rekreační funkci v podobě bazénů nebo přírodních nádrží s možností koupání, na menším prostoru se uplatní uměle vybudované toky, jezírka, malé vodotrysky apod.
design: David Cubero & James Wong
7. Moderní nábytek
Zvolený nábytek podtrhuje a dotváří styl zahrady. V moderní zahradě bychom měli mít na mysli, že právě jednota stylu nábytku s ostatními prvky a osázením tvoří dobrý, tudíž soudobý dojem.
design: Amir Schlezinger
8. Promyšlené osvětlení
S osvětlením v zahradě se v dnešní době dá kouzlit. Světlo plní nejen svou původní funkci, ale kombinace bílých nebo barevných světelných zdrojů, osvětlených prvků s jejich stíny a místy, které se postupně noří do tmy, vytváří velmi futuristický dojem. Světlo vydávají různá klasická, solární, LED svítidla – poslední jmenované high-tech osvětlení – ale stylové mohou být i plameny živého ohně.
design: Amir Schlezinger
9. Rostliny a zase rostliny
Bez rostlin nelze stvořit zahradu, tedy alespoň ne v západním duchu. Rostliny jsou nedílnou součástí našich zahrad a v moderní zahradě hraje výběr rostlin jednu z nejdůležitějších úloh. Důraz se ale klade na tvar, barvu, texturu rostliny a jejich kombinace.
design: Fisher Tomlin
10. Doplňky zahrady
Truhlíky, květináče, slunečníky, dekorace – to vše jsou důležité maličkosti pro dokreslení stylu zahrady a podtržení jejího s dobou jdoucího ducha. Moderně na nás může působit i zahrada v historickém stylu, pokud jsou všechny její součásti v souladu, stejně jako zahrada v přírodním, ekologický přístup k životu propagujícím směru.