Věčná krása kamenů: kamenné koule

Módní trendy ovlivňují zahradní tvorbu stejně, jako tomu je u spousty jiných oborů. Novinky přicházejí a odcházejí, ale přírodní materiál zůstává. Onou trvalou hodnotou je v zahradě kámen. Není mnoho materiálů, o kterých by se dalo říci, že s postupujícím časem nabývá na kráse. Kámen vypadá obzvlášť přirozeně, když ho pokryje patina.

5Pohled na vhodně umístěné kameny v zahradě navozuje pocit klidu a nabíjí pozitivní energií. Přírodní kámen lze v zahradní tvorbě využít i jinak, nežli je dlouhodobě zvykem a to například ve formě pramenných kamenů, ptačích pítek, nebo osázených koryt. Zvláště zahrada obohacená o vodní prvek získá jiný rozměr. Pramenné kameny a pítka ocení i milovníci přírody a ptactva. Jejich velkou výhodou je, že i na té nejmenší zahrádce, nebo terase se můžou stát vkusným doplňkem. Zajisté na sebe upoutají pozornost, proto je vybíráme uvážlivě.

3Uklidňující zurčení a bublání dodá Vaší zahradě neopakovatelnou atmosféru. Zvláště v úporných vedrech oceníte příjemné zvlhčení okolního vzduchu, je ale nutné zajistit trvalý přísun vody. Vyhloubíme jámu, nad kterou položíme kovovou mříž a na ní usadíme kámen. Do vyhloubené jámy zapustíme sběrnou nádobu s čerpadlem a filtrem a vyřešíme přívod elektřiny. Na závěr na mříž uložíme drobnější kameny tak, aby nebyla vidět. Do kamene s vyvrtaným otvorem vložíme trubku, na kterou buď nasadíme chrlič, nebo můžeme nechat vodu jen zvolna po kameni stékat. Z vytékajícího kamene je voda zachycována ve sběrné nádobě a dopravována čerpadlem zpět. Příjemnou atmosféru, kterou pramenný kámen vytvoří, lze ještě doplnit vhodným osvětlením.

6Jedinečným dojmem působí pramenné kameny ve tvaru koulí. Koule je jeden z nejdokonalejších geometrických tvarů, který příroda vytvořila a má symbolizovat harmonii. Kameny ve tvaru koulí jsou přírodou vytvořené a nejsou dále nijak opracovány. Vznik kamenných koulí je málo objasněný přírodní jev, který se vzácně vyskytuje ve skalních stěnách. Vědci se domnívají, že se jedná o produkt přirozené odlučnosti horniny a jejich stáří odhadují na 360 miliónů let. Což je zajisté o důvod více, proč si právě tyto kameny umístit na svou zahradu a tím ji vtisknout punc neopakovatelnosti.

4Kamenné koule, ať už upravené do podoby pítek, pramenných kamenů nebo jen v přirozeném stavu si můžete prohlédnout v malém kamenném centru v Ostravě – Porubě. Po dohodě lze Vámi vybrané kameny upravit, nebo přímo zajistit odvoz i celkovou instalaci přečerpávajícího zařízení. Průměr koulí se pohybuje od 40 do 80 cm. Kameny jsou z moravské droby. Hmotnost kamene na m³ je 2500 kg. Koule v kamenném centru mívají hmotnost okolo 800 kg. Cena se pohybuje od 1500 do 5200 Kč za kus dle velikosti a tvaru kamene.

78

Foto: Věra Filipová

Příspěvek byl publikován v rubrice PR články, Zahradní doplňky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *