Popínavky k jižní zdi – trubače

Za okny třeskutý mráz, ale my se pojďme těšit na teplo a vybírejme kytky, které na jaře vysadíme na zahradě. Zaměříme svou pozornost na popínavý druh s nápadnými, v létě kvetoucími květy: trubač Campsis. Trubače jsou mohutné popínavé dřeviny. Vyrostou do úctyhodné výše 10m, jako tento exemplář u vlakového nádraží Ostrava-Svinov →

Trubače mají lichozpeřené listy složené z menších pilovitých lístků. Krásné trubkovité květy v odstínech od žluté po červenou jsou až 9 cm dlouhé, postupně vykvétají od července do září. Plodem jsou podlouhlé tobolky →

 

Trubače chtějí propustnou půdu s živinami, slunečné stanoviště. Jelikož jsou choulostivější, vysazujeme je spíše v teplých oblastech nebo k jižním stěnám a na chráněná místa.

Vzhledem k jejich mohutnosti a nedostatečným, krátkým kořínkům je vyvazujeme k silným konstrukcím. Na jaře odstraníme suché a slabé výhony, zdravé větve bez obav silně zkrátíme, neboť kvetou na nově vytvořených výhonech.

U nás pěstované jsou dva botanické druhy a jeden jejich kříženec; v zahradnictvích se setkáme s množstvím jejich kultivarů.

trubač kořenující Campsis radicans

Květy jsou vně oranžově červené, uvnitř žluté, pochází ze Severní Ameriky.

trubač velkokvětý Campsis grandiflora

Květy jsou zevně červené, uvnitř žluté, pochází z Číny, tento druh je choulostivý.

trubač křížený Campsis x tagliabuana

Kříženec předchozích druhů, je otužilejší, roste více keřovitě. Květy má zevně oranžové, uvnitř šarlatově červené.

 

Trubač vysázený k pergole →

O výsadbě popínavek viz příspěvek:

http://myazahrada.cz/2011/03/vysazovani-pnoucich-rostlin-k-pergole/

 

Foto: autorka

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv rostlin - popis a návod k pěstování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Popínavky k jižní zdi – trubače

  1. Miši napsal:

    Nádherné trubače. Už se těším,až jednou vykvete i ten můj. Nějak se mu nechce. Roste už třetím rokem a stále nic…. Dočkám se? Nebo se někde stala chyba?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *