2.krok k moderní zahradě: Proměna návrhu v 3D prostor I – modelace terénu

Vše, co se zvedá nad úroveň terénu přináší další oživení, dynamické rozvinutí pozemního plánu. Ať už to jsou zídky, zdi, ploty, rostliny, oddělující prvky, to vše přispívá k tomu, že se původní dvojrozměrný terén přemění v 3D prostor se všemi možnostmi výraznějšího působení; jako např. barevná zeď i pestře barevné zástěny kopírují a rozvíjejí pozemní vzor a spolu s lavičkou a rostlinami v pozadí dávají tomuto návrhu konečný efekt:

 

Nejenom výšky, obecně jakákoli změna úrovně od pozemní roviny, ať nad ní nebo pod ní, vnáší do prostoru dynamiku a zajímavost. A toho můžeme hojně využívat v tvorbě zahrad, neboť přitažlivě působí už i drobná změna úrovně.

a) Modelace terénu

Představme si, že máme úplnou rovinu. Můžeme snižovat terén a vytvořit zanořenou zahradu, která bude působit poněkud tajemně a intimně, kromě toho docílíme optického rozšíření prostoru:

Historická zapuštěná zahrada

Snížení úrovně s možností sezení na zídkách

Zahloubené útočiště v mimozemském duchu

Zahloubené posezení v australské zahradě od Jima Fogartyho:

 

—————————————————————————————————————————————

Nebo můžeme terén zvednout a vytvořit v zahradě výše položené části, na kterých lze umístit posezení a při výhledu z něj nás ovane pocit volnosti a přehledu:

Zvýšení terénu za zídkami

Cesta nahoru k pavilonu

Poněkud níže položená nádrž, za ní systém zídek

Lavička na vyvýšené části

Mírné snížení a zároveň zvýšení úrovně, v nejnižším bodě s vodní nádrží

 

Pokračování v dalším příspěvku: Proměna návrhu v 3D prostor II: rostliny a stavby

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice 10 kroků k moderní zahradě, Zahradní design. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *