Vysoká hladina podzemní vody na zahradě

Včera mi byla nečekaně položena otázka, co by se hodilo do míst, kde se drží spodní voda. Okamžitě mě napadla vrba, pak tisovec libující si v bažinách… Ale je to prý blízko domu, veliký strom ne – spíše něco křovitého. Tak to bych zase měla vrby, třeba mou oblíbenou vrbu nachovou Salix purpurea ´Gracilis´, která dorůstá do výšky 1 m a šířky 5 m a působí jemným dojmem. Také by se tam hodila opadavá azalka Rhododendron canadense milující vlhkou až bažinatou půdu a dosahující výšky kolem 1 m. Pokud by to mohl být robusnější keř, pak stačí vybrat něco ze svíd Cornus, střemch Prunus, bezů Sambucus, brslenů Euonymus, nebo také borovic křovitého vzrůstu jako Pinus mugo a Pinus pumila či krušinu olšovou Frangula alnus nebo kalinu obecnou Viburnum opulus.

Rhododendron canadense, zdroj: wikipedie

 

Aby byl výčet úplný, zde jsou stromy vhodné pro půdy se stagnující vodou, včetně tisovce: všechny olše Alnus, bříza pýřitá Betula pubescens,  topol osika Populus tremula ´Erecta´ (nižší a užší kultivar), vrby Salix, smrk ztepilý Picea abies, jalovec Juniperus virginiana,  metasekvoje Metasequoia, borovice blatka Pinus rotundata, jedlovec kanadský Tsuga canadensis a tisovec dvouřadý Taxodium distichum.

Salix purpurea, zdroj: wikipedie

 

Upraveno podle: Václav Hurych: Okrasné dřeviny pro zahrady a parky

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rostliny, Výběr rostlin pro různé podmínky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *