Bršlice kozí noha – hustý pokryv půdy?

Právě jsem dočetla několik internetových diskuzí, jak zlikvidovat na svém pozemku bršlici. Ze všeho nejvíc mě udivilo, kolik reakcí může obyčejná bršlice vyvolat. Je fakt, že Aegopodium podagraria – bršlice kozí noha je za normálních okolností plevel. Rozšiřuje se podzemními oddenky a zaroste celou zahradu, ani tráva nemá mnoho šancí – ale na druhou stranu, na běžných místech, kde se pozemek pravidelně seče, převáží tráva, která v konečném důsledku tyto časté zásahy snáší nejlépe. A kde na sečení dojde jednou za čas a je to spíše polostinné, humózní místo s mírně kyselou půdní reakcí, tam může bršlice zvítězit, ale že by to byla katastrofa? Prostě tam má tato kytka vhodné podmínky a zahrada pak vypadá jako přirozený porost:

A mladé listy se dají konzumovat (asi patřím podle diskuzí do kategorie „romantik“):

A proto pouze pro odvážné by tady byl strakatý kultivar bršlice Aegopodium podagraria ´Variegatum´, který není tak invazivní, ale pořád je to bršlice. Ovšem o to lépe vytvoří náhradu trávníku ve stínu nebo polostínu. Porost bychom měli častěji kosit, aby si udržel svou hustotu a výšku, a pokud mezi rostlinami najdeme původní čistě zelenou formu, odstraníme ji. Romantik neromantik, i kultivar ´Variegatum´držíme dál od trvalkových záhonů →

Foto panašované formy: http://plantsgallery.blogspot.com

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv rostlin - popis a návod k pěstování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *